Φιλική ήττα από τη Σκωτία

Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2011
Την ήττα γνώρισε η Εθνική μας από την Σκωτία στο σημερινό φιλικό παιχνίδι στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Οι διεθνείς μας δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για θετικό αποτέλεσμα με τον Ομοσπονδιακό μας προπονητή να δίνει χρόνο συμμετοχής σε δεκαεπτά ποδοσφαιριστές.

Η συνολική προσπάθεια της Εθνικής μας άφησε ικανοποιημένο τον Νίκο Νιόπλια σε ένα φιλικό παιχνίδι που βασικά το αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο μέρος η Εθνική μας πλησίασε δύο φορές κοντά στο γκολ όμως σε ισάριθμες περιπτώσεις η μπάλα σταμάτησε στα δοκάρια της Σκωτίας.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν τις ευκαιρίες τους μετά το γκολ του Μίλερ.

Στο 17΄ ο Γιώργος Εφραίμ μετά από μπαλιά του Σατσιά ξέφυγε από τον αντίπαλο του αλλά το δυνατό σουτ του διεθνή μας σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μακ Γκρέκορ.

Στο 23' ο Κένι Μίλερ με ψηλοκρεμμαστό σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ (1-0) για την Σκωτία.

Στο 26΄ δυνατό σουτ του Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς εκτός μεγάλης περιοχής σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Σκωτίας.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό (έπαιξαν ανοικτά από το ξεκίνημα) και δημιουργήθηκαν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 56' ο Μακί πέτυχε το 2-0 για την Σκωτία και στο 59'  ο Δημήτρης Χριστοφή με διαγώνιο σουτ μείωσε σε 2-1 για την Εθνική μας.

Το 2-1 υπέρ της Σκωτίας διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Γιωργαλλίδη (46' Κίσσας), Μερκή, Σολωμού, Χριστοφή, Πάρπα (58' Νικολάου), Σατσιά, Ντομπρασίνοβιτς (73' Βασιλείου), Αλεξάνδρου (69' Κατσής), Αβραάμ (46' Σιέλης), Δημητρίου (46' Μυτίδης), Εφραίμ.

ΣΚΩΤΙΑ: McGregor, Whittaker, Caldwell, Berra, Bardsley (Crainey 73’), Robson (Conway 79’), Fletcher (McArthur 62’), Cowie, Morrison, Mackie (Rhodes 86’), Miller (Mackail-Smith 62’).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ισραηλινός Meir LEVI με βοηθούς τους συμπατριώτες του Abed ALRAMILI και Oren BORNSHTEIN.