Ήττα από την Πορτογαλία με 4-0

Παρασκευή, 2 Σεπτεμβρίου 2011
Η Εθνική μας αγωνιζόμενη από το 34’ με δέκα ποδοσφαιριστές, ηττήθηκε απόψε από την Πορτογαλία στο Στάδιο ΓΣΠ με 4-0.

Η φάση της αποβολής και του πέναλτι, ουσιαστικά καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα.

Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν το παιχνίδι με τις καλύτερες προοπτικές, όμως η αρνητική εξέλιξη στη φάση της αποβολής και της επίτευξης του γκολ των Πορτογάλων, δημιούργησε νέα δεδομένα και οι φιλοξενούμενοι πήραν το νικηφόρο αποτέλεσμα που ήθελαν τόσο πολύ για να διατηρηθούν στην κορυφή.

Η Εθνική μας τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της διοργάνωσης έχει να περάσει από πολύ δύσκολες εξετάσεις και την Τρίτη μας περιμένει η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ισλανδία.

Η φάση του 34' σημάδεψε τον αγώνα και η ομάδα μας υποχρεώθηκε στην ήττα που την διατηρεί στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Η Πορτογαλία τότε άνοιξε το σκορ στο 34' με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και μείναμε και με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής  του Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη οι Πορτογάλοι έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και στο φινάλε πέτυχαν άλλα τρία τέρματα σε διάστημα δέκα λεπτών και στο 57' με πρωταγωνιστή τον Κοεντράο σημάδεψαν το κάθετο δοκάρι της εστίας του Αντώνη Γιωργαλλίδη.

Το 2-0 έγινε στο 82’ με γωνιακό σουτ του Ρονάλντο, στο 85’ ο Αλμέϊδα πέτυχε το 3-0 και στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμορφώθηκε το 4-0 από τον Ντάνι.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Γιωργαλλίδη, Πουρσαϊτίδη, Αβραάμ, Μερκή, Χρίστου, Δημητρίου, Ντομπρασίνοβιτς, Χαραλαμπίδη (64' Αλεξάνδρου), Χριστοφή (79’ Εφραίμ), Μακρίδη (37' Νικολάου), Οκκά.

Στον πάγκο ήταν οι Κίσσας, Πάρπας, Σολωμού και Κωνσταντίνου.

Στον αποψινό αγώνα διατέθηκαν 15.444 εισιτήρια.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο αποψινό παιχνίδι της με αντίπαλο την Πορτογαλία.