Στο μηδέν μηδέν Κύπρος - Ισλανδία

Σάββατο, 26 Μαρτίου 2011

Ισόπαλος  χωρίς τέρματα τελείωσε ο αποψινός αγώνας  της Εθνικής μας με την Ισλανδία στο Στάδιο ΓΣΠ.

Αποτέλεσμα που διατήρησε  την Κύπρο στην προτελευταία θέση της κατάταξης με απολογισμό δύο βαθμούς από ισάριθμες ισοπαλίες με Πορτογαλία (4-4 στην πρεμιέρα) και Ισλανδία αντίστοιχα.

Αντίθετα οι Ισλανδοί πήραν απόψε τον πρώτο τους βαθμό στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2012.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα μας είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Στο 20' μετά από ανατροπή του Αβραάμ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και την εκτέλεση του ανέλαβε ο Χρύσης Μιχαήλ, όμως απέκρουσε ο Μάκνσουσον διατηρώντας ανέπαφο το τέρμα του.

Στο 33' οι Ισλανδοί απείλησαν με τον Σαέβαρσον όμως ο Αντώνης Γιωργαλλίδης που παρακολουθούσε τη φάση εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Μάκνσουσον απέκρουσε σωτήρια το κοντινό σουτ του Αλωνεύτη.

Στην επανάληψη η Εθνική μας είχε δοκάρι μετά από σουτ του Κωνσταντίνου Μακρίδη στο 77'.

Η Κύπρος  αγωνίστηκε με  τους Γιωργαλλίδη, Πουρσαϊτίδη (60' Μ. Ηλία), Μερκή, Σιέλη (46' Δημητρίου), Αβραάμ, Ντομπρασίνοβιτς, Χρ. Μιχαήλ (αρχηγός), Μακρίδη, Χαραλαμπίδη, Αλωνεύτη, Χριστοφή (73' Αλεξάνδρου).

Στον πάγκο ήταν οι Κίσσας, Χαραλάμπους, Γαρπόζης, και Μυτίδης.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Εφραίμ, Παύλου και ο Γιάννος Οκκάς.

Το παιχνίδι παρακολούθησαν γύρω στους 2,500 θεατές.

Νίκη της Γεωργίας στο 90’
Σε αγώνες που ξεκίνησαν νωρίτερα, η Γεωργία με γκολ του Σιράτζε στο 90’ κέρδισε με 1-0 την Κροατία.

Η Αγγλία νίκησε με 2-0 την Ουαλία και ισόπαλα χωρίς τέρματα τελείωσαν τα παιχνίδια Αρμενία-Ρωσία και Βουλγαρία-Ελβετία. Η Σλοβακία νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Ανδόρρα, το Ισραήλ νίκησε στην έδρα του με 2-1 τη Λετονία και η Αλβανία με 1-0 τη Λευκορωσία.