Την ήττα με 4-0 γνώρισε η Εθνική  Παίδων  στο σημερινό φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τη Γερμανία στο Δημοτικό Στάδιο Γεροσκήπου.">

Κύπρος-Γερμανία 0-4

Τρίτη, 15 Φεβρουαρίου 2011

Στο πρώτο μέρος η Γερμανία παρουσιάστηκε σαφώς ανώτερη, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα τέσσερα της τέρματα.

Η φιλοξενούμενη ομάδα  άνοιξε το σκορ στο 6', στο 16' έφτασε στο 2-0, στο 33' στο 3-0 και στο 36' στο 4-0, αποτέλεσμα  ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα μας παρουσιάστηκε καλύτερη και πλησίασε κοντά στο γκολ. Η καλύτερη ευκαιρία χάθηκε στο 69' όταν η κεφαλιά του Κωνσταντίνου Διονυσίου σταμάτησε στα δοκάρια της εστίας της Γερμανίας.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Σοφρωνίου (41' Γεωργίου), Ελευθερίου (50' Ελευθερίου), Ιωάννου (50' Παντελή), Πουγιούκκα (65' Νικολάου), Αντωνίου (41' Σωκράτους), Τζιαμά (41' Σολωμού), Εμμανουήλ (41' Χριστοφόρου), Σ. Παναγιώτου, Διονυσίου, Παπαφώτη (63' Παπαναστασίου), Γιάγκου (50' Ανδρέου).

Το φιλικό διαιτήτευσε  ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Ιωάννη Λαζάρου και τέταρτο διαιτητή τον  Γιαννάκη  Ιωάννου.

Δεύτερο φιλικό
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προετοιμάζεται ενόψει της συμμετοχής του στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-17 της ΟΥΕΦΑ και την Πέμπτη θα γίνει νέο φιλικό στο Παφιακό Στάδιο.

Συγκεκριμένα η Κύπρος κληρώθηκε στον 5ο όμιλο μαζί με την Ιταλία, την Αυστρία και τη Δανία και όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν τον ερχόμενο Οκτώβριο στη Δανία.

«Μέσα από τέτοια παιχνίδια το κέρδος της εμπειρίας είναι δεδομένο και σε αυτό το καινούριο ξεκίνημα χρειαζόμαστε τις εμπειρίες», μας ανέφερε χαρακτηριστικά ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Γιώργος Κωνσταντίνου.

Οι Γερμανοί για τα δύο φιλικά με την Εθνική μας βρίσκονται στην Κύπρο από την Κυριακή με 21 ποδοσφαιριστές και προετοιμάζονται με τη σειρά τους για την προκριματική φάση της επόμενης διοργάνωσης.