Ήττα της Εθνικής μας από τη Ρουμανία

Σάββατο, 12 Οκτωβρίου 2024

Δεχόμενη τρία γρήγορα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών έχασε με 3-0 από τη Ρουμανία στο ΑΕΚ Αρένα σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Nations League.

Οι Ρουμάνοι σκόραραν στο 16, στο 25' (πέναλτι) και στο 35' και έκαναν πολύ δύσκολο το έργο της ομάδας μας η οποία, ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προσπαθούσε να φτάσει πρώτη στο τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας δεν σταμάτησε την προσπάθεια, δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την ομάδα μας να πληρώνει τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου τα οποία καθόρισαν και το αποτέλεσμα.

Κύπρος (Σ. Αυγούστη): Μολ, Αντωνίου (33' Στυλιανού), Λαϊφης, Ν. Παναγιώτου, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος (46' Ηλία), Αρτυματάς, Τζιωνής (46' Π. Σωτηρίου), Λοϊζου (46' Ηλία), Πίττας, Κάστανος (75' Μακρής).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου μας, το Κόσοβο νίκησε με 2-1 τη Λιθουανία εκτός έδρας.

Η βαθμολογία του ομίλου μας:

1.Ρουμανία  9
2.Κόσοβο     6
3.Κύπρος     3
4.Λιθουανία  0

Επόμενος αγώνας για την Κύπρο με το Κόσοβο εκτός έδρας την ερχόμενη Τρίτη. Η ομάδα μας θα προπονηθεί την Κυριακή το πρωί και το απόγευμα θα αναχωρήσει για την Πρίστινα.