Κύπρος - Ισραήλ 64 χρόνια πριν

Κυριακή, 26 Μαΐου 2024
Τον ερχόμενο μήνα η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών θα δώσει το 410ο παιχνίδι της με αντίπαλο το Σαν Μαρίνο εκτός έδρας.

Ο πρώτος μας αγώνας έγινε πριν από 64 χρόνια και συγκεκριμένα στις 13 Νοεμβρίου 1960 στο Στάδιο ΓΣΠ με αντίπαλο το Ισραήλ, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 1962.

Ο Σιαλής στο 29ο λεπτό πέτυχε το ιστορικό γκολ της Εθνικής μας και η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε στο 31ο λεπτό με τον Κόφμαν. Το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου μας αγώνα.

Αρχηγός στον πρώτο αγώνα της ομάδας μας ήταν ο Πάμπος Χαραλάμπους, που αρκετά χρόνια μετά, διετέλεσε και Πρόεδρος της Επιτροπής Εθνικών Ομάδων.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της εποχής, τον αγώνα παρακολούθησαν 12 χιλιάδες φίλαθλοι. Διαιτήτευσε ο Γιουγκοσλάβος Ζίβοτα Μλάσιτς.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Αργύρης Γαβαλάς χρησιμοποίησε τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές: