Ισοφαριστήκαμε στις καθυστερήσεις στο Μπέλφαστ

Κυριακή, 12 Ιουνίου 2022
Ισόπαλη 2-2 με τη Βόρεια Ιρλανδία εξήλθε η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών. Η ομάδα μας έφτασε πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη αλλά, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις και έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη

Ο Ανδρόνικος Κακουλλής πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας μας στο 32' με κεφαλιά και στο 51' με πλασέ. Ο Μακνέρ μείωσε για τους γηπεδούχους στο 71' και ο Έβανς διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κύπρος και Βόρεια Ιρλανδία έχουν από δύο βαθμούς από τις δύο ισοπαλίες στους  μεταξύ τους αγώνες.

Κύπρος (Ν. Κωστένογλου): Χριστοδούλου, Πίττας (46' Φιλιώτης), Γκόγκιτς, Αρτυματάς, Λαϊφης (69' Ν. Ιωάννου), Ν. Παναγιώτου, Κάστανος, Χ. Κυριάκου, Κακουλλής (78' Κατελάρης), Χριστοφή, Τζιωνής (58' Παπουλής).

Αναπληρωματικοί: Μιχαήλ, Τούμπας,  Κορρέα, Σατσιάς, Σπόλιαριτς, Λοϊζου,  Αβραάμ, Αντωνιάδης,

Η σημερινή ήταν η πρώτη συμμετοχή του Ανδρέα Χριστοδούλου με την Εθνική Ανδρών.

Η Εθνική μας θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο Nations League τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με αντιπάλους την Ελλάδα (24/09, εντός) και το Κόσοβο (27/09, εκτός).