Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση η Κύπρος

Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019
Με ήττα ολοκλήρωσε απόψε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του EURO 2020 η Εθνική μας.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, ηττήθηκε με 6-1 από το Βέλγιο στο Στάδιο King Baudouin των Βρυξέλων. Οι Βέλγοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους πρώτοι στον όμιλο και χωρίς βαθμολογικές απώλειες.

Η Εθνική μας τερματίζει 4η στον όμιλο, πάνω από το Καζακστάν και το Σαν Μαρίνο. Τρίτη τερμάτισε η Σκωτία και δεύτερη η Ρωσία, που εξασφάλισε μαζί με το Βέλγιο εισιτήριο πρόκρισης για την τελική φάση της διοργάνωσης.

Οι διεθνείς μας έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν στο σκορ.

Στο 14ο λεπτό ο Νικόλας Ιωάννου με σωστή τοποθέτηση έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο, διένυσε μεγάλη απόσταση και όταν έφτασε απέναντι από την εστία των Βέλγων με γωνιακό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι Βέλγοι ισοφάρισαν (1-1) στο 16ο λεπτό με τον Μπεντέκε και πήραν προβάδισμα στο 35' με τον Ντε Μπρόινε και στο 42ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε το 3-1.

Στο 44ο λεπτό ο Καράσκο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 για το Βέλγιο, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο 51ο λεπτό 5-1 για το Βέλγιο με αυτογκόλ του Χριστοφόρου και στο 68' ο Μπεντέκε διαμόρφωσε το 6-1.

Κύπρος: Μιχαήλ, Χριστοφόρου, Γουήλερ, Ν. Ιωάννου (67' Κούσουλος), Μερκής, Χ. Κυριάκου, Σπόλιαριτς (79' Εφραίμ), Αρτυματάς, Κωστή (80' Παπουλής), Κάστανος, Σωτηρίου.