Ήττα από τη Σερβία στη 2η αγωνιστική

Σάββατο, 5 Οκτωβρίου 2019
Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι.
-----------------------------------------

Την ήττα με 5-0 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Νεανίδων από την αντίστοιχη της Σερβίας στο Στάδιο της Σπαρτάκ στο Μογκίλεφ της Λευκορωρίας.

Ο αγώνας αφορούσε το πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.

Η Σερβία στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0 από τέρματα που σημειώθηκαν στο 9', 17' (πέναλτι) και 38ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σερβία στο 54ο λεπτό πέτυχε το 4-0 και στο 72ο λεπτό το 5-0.

Η Εθνική μας έχασε την καλύτερη της ευκαιρία στο 79ο λεπτό, όταν μετά από μπαλιά η Ειρήνη Μιχαήλ έφυγε μπροστά και απέναντι από την αντίπαλο τερματοφύλακα χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουμε.

Προσπάθησε η ομάδα μας και σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα θα μπορούσε να αποφύγει το βαρύ σκορ, παρά το γεγονός ότι είχε να αντιμετωπίσει μια ισχυρή ομάδα όπως η Σερβία.

Η Ομοσπονδιακή μας προπονήτρια Ιουλία Παναγιώτου χρησιμοποίησε τις Γεωργίου, Μακρή, Θ. Ανδρέου, Ζωρζή, Ξενοφώντος (83' Μ. Ανδρέου), Αριστοδήμου, Κουππή (59' Ε. Μιχαήλ), Ζαχαρίου, Μεσημέρη (65' Σιακαλλή), Αστανιού, Χριστοφή (59' Αδάμου).

Στον άλλο αγώνα του Σαββάτου η Αγγλία νίκησε 3-0 τη Λευκορωσία και εξασφάλισε εισιτήριο πρόκρισης όπως και η Σερβία.

Το φινάλε στον ενδέκατο όμιλο είναι προγραμματισμένο για τις 8 Οκτωβρίου και τότε θα διεξαχθούν οι αγώνες Σερβία - Αγγλία (θα κριθεί η πρωτιά) και Λευκορωσία - Κύπρος.