Ήττα στο Εδιμβούργο από την Σκωτία

Παρασκευή, 30 Αυγούστου 2019
Η υπερπροσπάθει των ποδοσφαιριστριών της Εθνικής Γυναικών μέσα στην έδρα της Σκωτίας, δεν ήταν αρκετή για να αποφύγουν τη βαριά ήττα με 8-0.

Ο αγώνας ήταν για την πρώτη αγωνιστική του 5ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών και ήταν ο πρώτος στην ιστορία της Εθνικής μας ομάδας των Γυναικών σε επίσημη διοργάνωση.

Απέναντι σε μια από τις καλύτερες Εθνικές Γυναικών στην Ευρώπη, η ομάδα μας πάλεψε αλλά, ήταν αδύνατο να πετύχει  καλύτερο αποτέλεσμα αφού η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής.

3-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου από τέρματα στο 10', στο 20' και στο 39'. Tο τελικό 8-0 διαμορφώθηκε από τέρματα στο 52', στο 61', στο 82', στο 88' και στις καθυστερήσεις. Η Little πέτυχε πέντε τέρματα για την ομάδα της Σκωτίας ενώ από μια φορά σκόραραν η Emslie, η Ross και η Weir.

Η Εθνική μας δημιούργησε προϋποθέσεις για να πετύχει ένα τουλάχιστον γκολ με τη Βιολάρη και τη Γιάννου, χωρίς να τα καταφέρει.

Τον αγώνα στο Eastern Road Stadium παρακολούθησαν 6200 θεατές.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική μας στις 7 Νοεμβρίου με τη Φινλανδία εκτός έδρας.

Κύπρος (Α. Τσολάκης): Ττάκκα, Ιωάννου, Χαραλάμπους (44’ Τάνεβα), Ανδρονίκου, Γιάννου, Μιχαήλ (71’ Ζαμπά), Βιολάρη, Χρυσοστόμου (54’ Αντωνίου), Παφίτη, Αριστοδήμου, Σάββα.

Δηλώσεις Άγγελου Τσολάκη

"Ήταν ο πρώτος μας αγώνας ως Εθνική απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως η Σκωτία. Ξέραμε ότι υπήρχε διαφορά δυναμικότητας, κάτι που φάνηκε και στο γήπεδο. Το σημαντικό είναι ότι έγινε η αρχή για την Εθνική Γυναικών σε επίσημες διοργανώσεις. Δεν έχω κανένα παράπονο από τις παίκτριες μου, αντίθετα είμαι περήφανος για την προσπάθεια τους. Ψηλά το κεφάλι, η προσπάθεια συνεχίζεται".