Κύπρος - Μαυροβούνιο 1-0

Παρασκευή, 11 Νοεμβρίου 2016

Η Εθνική μας λίγο πριν αρχίσει από το σημερινό παιχνίδι. Άλλες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα πάνω δεξιά.
------------------------------

Με σπουδαία νίκη της Εθνικής μας με 1-0 ολοκληρώθηκε ο καθοριστικός αγώνας με αντίπαλο το Μαυροβούνιο στο γήπεδο της Πέτροβατς.

Ο αγώνας αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 και οι διεθνείς μας έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Εθνική μας ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση και όλα θα ξεκαθαρίσουν στο φινάλε της ερχόμενης Δευτέρας, στον αγώνα μας με τα Νησιά Φαρόε.

Σημειώνεται ότι Κύπρος και Νησιά Φαρόε έχουν από τρεις βαθμούς μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής.

Εξαιρετική η παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο από την ομάδα μας που έφτασε σε μια σπουδαία νίκη μέσα στην αντίπαλη έδρα και απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι διεθνείς μας άρχισαν δυνατά όμως με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα μας δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία και γενικά η παρουσία ήταν σαφώς καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στην εξέλιξη της πορείας.

Οι διεθνείς μας με οργανωμένες επιθέσεις κυνήγησαν το γκολ και τελικά επιβραβεύτηκαν.

Στο 70' μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας να ανοίξει το σκορ. Μετά από εξαιρετικές ενέργειες τελικός αποδέκτης έγινε ο Αλέξανδρος Ιερείδης που έπιασε από κοντά το σουτ όμως το εξουδετέρωσε ο αντίπαλος τεμρατοφύλακας.

Στο 75ο λεπτό ο Νικόλας Ματθαίου με βολίδα νίκησε τον τερματοφύλακα του Μαυροβουνίου, 1-0 για την Εθνική μας (δείτε το γκολ στη σελίδα της ΚΟΠ στο facebook https://www.facebook.com/Cyprus-Football-Association-1512045809114056/ ).

Ένα σπουδαίο γκολ που αποδείχτηκε αρκετό για να μας χαρίσει μια σημαντική επιτυχία που μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε βάσιμα σε πρόκριση.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Παρασκευά, Ιωάννου, Φιάκκα, Αρτυματά, Ανδρέου, Ιερείδη (88' Μουστάκης), Χαραλάμπους (90' Σαθιάς), Νεοφύτου, Κυριάκου, Ματθαίου, Στ. Παντελή (71' Σιλβέστρος).

*Κίτρινη κάρτα δέχτηκαν ο Ανδρέας Νεοφύτου και ο Ανδρέας Παρασκευάς.

Στο άλλο παιχνίδι για το δωδέκατο όμιλο Κροατία - Νησιά Φαρόε 5-0. Οι Κροάτες έφτασαν στους έξι βαθμούς και εξασφάλισαν την πρόκριση.

Στην πρώτη αγωνιστική είχαμε Κροατία - Κύπρος 4-0 και Νησιά Φαρόε - Μαυροβούνιο 2-1.

Η συνέχεια (14 Νοεμβρίου)
Το μεσημέρι της ερχόμενης Δευτέρας η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τα Νησιά Φαρόε και το Μαυροβούνιο την Κροατία.

Η πρώτη και η δεύτερη ομάδα του ομίλου μας συνεχίζουν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και η Κροατία εξασφάλισε ήδη το πρώτο εισιτήριο.

Ενιαίο Κύπελλο Νέων Κ-19 Α', Β', Γ΄Κατηγορίας 2024 - 2025

Cyprus League by Stoiximan: Το πρόγραμμα μέχρι την 5η αγωνιστική (18/9 θα διεξαχθούν οι αναβληθέντες αγώνες της πρεμιέρας)

Στις 25 Σεπτεμβρίου ο αγώνας Super Cup ΑΠΟΕΛ-Πάφος F.C.