B. Ιρλανδία - Εθνική Νεανίδων 4-2

Πέμπτη, 11 Αυγούστου 2016

Απογοήτευση για ένα από τα τέρματα που δέχθηκε η ομάδα μας στον χθεσινό αγώνα.
----------------------

Την ήττα με 4-2 γνώρισε στο δεύτερο της φιλικό στο Μπέλφαστ από τη Β. Ιρλανδία η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων U-19.

Κόντρα σε ένα δυνατό και πιο έτοιμο αντίπαλο, η ομάδα μας κατάφερε είναι πολύ ανταγωνιστική, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, στέλνοντας αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκα 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ενώ έφτασαν να προηγούνται με 4-0 με τέρματα που σημειώθηκαν στο 24' και στο 47'.

Η Εθνική μας στο δεύτερο ημίχρονο, αντέδρασε, ήταν σαφώς βελτιωμένη και μάλιστα, στο χρονικό αυτό διάστημα κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα ενώ δημιούργησε και άλλες προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 63ο λεπτό η Φιλίππα Σάββα σκόραρε μειώνοντας σε 4-1 ενώ το δεύτερο τέρμα το πέτυχε στο 88ο λεπτό η Παναγιώτα Θεοφίλου διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Κύπρος (Α. Βασιλείου): Α. Χρυσάνθου, Χ. Διονυσίου, Κ. Παναγιώτου, Α. Αριστείδου, Η. Αντωνίου, Στ. Αντωνίου, Φ. Σάββα, Ειρ. Ανδρέου, Π. Θεοφίλου, Α. Χρυσοστόμου, Χ. Χαραλάμπους.

Στην αποστολή: Δ. Χρυσοστόμου, Ευφ. Θεοχάρους, Μ. Κακόψητου,  Π. Νεοφύτου,  Α. Πανταζή, Δ. Χαραλάμπους, Χρ. Αχεριώτη.

Στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων την περασμένη Τρίτη η Β. Ιρλανδία νίκησε με 4-0.

Τα φιλικά στο Μπέλφαστ εντάσσονται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Εθνικής Νεανίδων για τις επίσημες υποχρεώσεις της τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στην Αλβανία, σε προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ενιαίο Κύπελλο Νέων Κ-19 Α', Β', Γ΄Κατηγορίας 2024 - 2025

Cyprus League by Stoiximan: Το πρόγραμμα μέχρι την 5η αγωνιστική (18/9 θα διεξαχθούν οι αναβληθέντες αγώνες της πρεμιέρας)

Στις 25 Σεπτεμβρίου ο αγώνας Super Cup ΑΠΟΕΛ-Πάφος F.C.