Ουκρανία - Κύπρος 1-0

Πέμπτη, 24 Μαρτίου 2016

Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι. Άλλες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα πάνω δεξιά.
--------------------------

Με εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Εθνική Ουκρανίας άρχισε τους αγώνες της  η Εθνική μας μέσα στο 2016.

Με το αποψινό φιλικό άνοιξε ο κύκλος προετοιμασίας για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018, με νέο Ομοσπονδιακό τεχνικό τον  Χριστάκης Χριστοφόρου.

Η Εθνική μας δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες για να αποφύγει την ήττα και με την όλη της παρουσία άξιζε για καλύτερο αποτέλεσμα.

Το αποτέλεσμα καθορίστηκε με γκολ που σημειώθηκε πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και αφού νωρίτερα χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουμε το σκορ.

Στο 20' μετά από έξυπνη πάσα του Εφραίμ βρέθηκε απέναντι από τον Ουκρανό τερματοφύλακα ο Μυτίδης όμως το χλιαρό σουτ που έπιασε απέκρουσε εύκολα ο Μπόικο.

Στο 40' οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ (1-0) από κοντά με τον Στεπανένκο.

Καλή η παρουσία της ομάδας μας σε αυτό το διάστημα και θα μπορούσε να ανοίξει πρώτη το σκορ, όμως και στην επανάληψη και ιδιαίτερα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 82' μετά από πάσα του Κωνσταντίνου Μακρίδη από καλή θέση ο Νικόλας Εγγλέζου έπιασε το σουτ που έφυγε μόλις άουτ.

Στο 87' μετά από μακρινή μπαλιά του Εγγλέζου ο Πιέρος Σωτηρίου από πλάγια θέση έπιασε το δυνατό σουτ που σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι των Ουκρανών.

Στο 90' ο Μπόικο εξουδετέρωσε σωτήρια την κεφαλιά του Σωτηρίου.

Κύπρος: Κ. Παναγή, Τζ. Δημητρίου, Λαϊφης, Τζούνιορ, Αλεξάνδρου, Αρτυματάς (88' Μ. Νικολάου), Λαμπάν (81' Χ. Κυριάκου), Μακρίδης, Χαραλαμπίδης (79' Εγγλέζου), Εφραίμ (59' Μακρής) Μυτίδης (71' Σωτηρίου).

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Ν. Μιχαήλ, Κ. Χριστοφόρου, Μ. Αντωνιάδης, Γ. Μερκής,  Γ. Οικονομίδης και Κάστανος.

Η σημερινή ήταν η πρώτη συμμετοχή του Κωνσταντίνου Παναγή με τη φανέλα της Εθνικής Ανδρών.

Ουκρανία: Μπόικο, Ροτάν, Πουτίφτσεφ, Γκιούσεφ, Φετέτσκι, Σεφτσούκ, Γκαρμάς, Ζοζούλια, Στεπανένκο, Κούσιερ, Γιαρμολένκο.

Η Εθνική Ουκρανίας συμμετέχει στην τελική φάση του EURO 2016 που θα  γίνει το καλοκαίρι στη Γαλλία και με το φιλικό αυτό, μπαίνει ουσιαστικά σε φάση προετοιμασίας ενόψει της διοργάνωσης αυτής.

Ο αγώνας έγινε στο Στάδιο της Τσερνομόρετς Οδησσού.