Φιλική νίκη (2-1) επί της Αγγλίας C

Τρίτη, 17 Φεβρουαρίου 2015

Ο Αδάμος Ανδρέου πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας μας και πανηγυρίζει με τον Κρίστη Ανδρέου (αριστερά), Ανδρέα Κυριάκου (δεξιά) και Στέφανο Μουκτάρη (πίσω).  Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά.
----------------------------

Διεθνής φιλική νίκη για την Εθνική ομάδας των Ελπίδων με αντίπαλο την Εθνική Αγγλίας C.

Σε αγώνα που έγινε στο
Στάδιο «Αμμόχωστος – Επιστροφή», η Εθνκή μας νίκησε με 2-1, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Ήταν ένα πολύ δυνατό φιλικό κόντρα σε μια ποιοτική ομάδα, με τον Ομοσπονδιακό μας τεχνικό Λούκα Χατζηλούκα να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει των αγώνων που ακολουθούν.

Η Εθνική μας είχε δοκάρι στο 21' με το Θωμά Ιωάννου και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Andy Yiadom με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Άγγλους.

Στο 31' ο Κρίστης Ανδρέου έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση, όμως η μπάλα κόντραρε την τελευταία στιγμή σε αμυντικό και έφυγε σε κόρνερ.

Σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας πίεσε και κυνήγησε την ανατροπή των δεδομένων, κάτι  που κατάφερε σε ένα τρίλεπτο.

Στο 60ο λεπτό ο  Γιάννης Παχίπης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1 για την Κύπρο για να πετύχει το 2-1 ο Αδάμος Ανδρέου με κοντινό σουτ στο 62'. Προηγήθηκε παράλληλα μπαλιά του Κρίστη Ανδρέου και προβολή του Μιχάλη Χαραλάμπους που αποκρούστηκε στη γραμμή.

Στο 75' ο τερματοφύλακας της ομάδας μας Κωνσταντίνος Παναγή πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση σε κοντινό δυνατό σουτ του Yiadom.

Η Εθνική μας ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κρίστη Ανδρέου στο 87'.

Κύπρος: Κωνσταντίνος Παναγή, Ανδρέας Κυριάκου, Πάνος Θεοδώρου (60' Κωνσταντίνος Νικολαϊδης), Κρίστης Ανδρέου, Μηνάς Αντωνίου (46' Ιωάννης Μαύρου), Λοϊζος Κοσμάς, Χαράλαμπος Κυριάκου, Στέφανος Μουκτάρης, Γιάννης Παχίπης (61' Μιχάλης Χαραλάμπους), Θωμάς Ιωάννου (46' Χρίστος Γουίλερ), Ιάκωβος Σαμμούτης (46' Αδάμος Ανδρέου).

Αγγλία: Coughlin, Bolton, Brown, Pearson, Roberts, Parkes, Yiadom, James, Burrow, Norwood, Frear.

Να σημειωθεί ότι στις 26 Μαρτίου η Εθνική Ελπίδων θα δώσει νέο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο το Ισραήλ στην Κύπρο

Η Εθνική Αγγλίας C είναι ομάδα επίλεκτων ποδοσφαιριστών κάτω των 23 ετών που αγωνίζονται σε ομάδες του Conference, την αμέσως επόμενη κατηγορία μετά τα επαγγελματικά πρωταθλήματα της Αγγλίας.

Είναι μια ομάδα που δίνει διεθνή φιλικά παιχνίδι σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Το τελευταίο της διεθνές φιλικό ήταν το Νοέμβριο, όταν νίκησε με 4-2 την Εθνική Ελπίδων της Εσθονίας. Τον Οκτώβριο η Εθνική Αγγλίας C έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Τουρκία.

Ενιαίο Κύπελλο Νέων Κ-19 Α', Β', Γ΄Κατηγορίας 2024 - 2025

Cyprus League by Stoiximan: Το πρόγραμμα μέχρι την 5η αγωνιστική (18/9 θα διεξαχθούν οι αναβληθέντες αγώνες της πρεμιέρας)

Στις 25 Σεπτεμβρίου ο αγώνας Super Cup ΑΠΟΕΛ-Πάφος F.C.