Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση

Τρίτη, 22 Οκτωβρίου 2013
Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στον απογευματινό αγώνα με το Γιβραλτάρ. Άλλες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα - πάνω δεξιά.
---------------------------------------------------------------------------

Δραματική αλλά πάνάξια πρόκριση για την Εθνική μας ομάδα των Νέων U-19 στον Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Σε αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η Εθνική μας νίκησε με 7-0 το Γιβραλτάρ και σε συνδιασμό με την ήττα της Κροατίας με 3-0 από την Τσεχία, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον πρώτο όμιλο, η οποία της δίνει πρόκριση.

Το γκολ που πετύχαμε στην ήττα (4-1) τη πρεμιέρας από τους Τσέχους, τελικά αποδείχτηκ κλειδί για την πρόκριση.

Οι νεαροί διεθνείς μας ανέτρεψαν όλα τα σενάρια που ήθελαν την Κύπρο έξω από το παιχνίδι της πρόκρισης και θα είμαστε τελικά παρόν  στον Elite Round για τρίτη σερί χρονιά.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 89' μέχρι και το πέμπτο λεπτό της καθυστέρησης πέτυχαν τρία τέρματα!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι νεαροί διεθνείς μπήκαν επιθετικά και πήραν προβάδισμα πολύ νωρίς στο σκορ.

Στο 3' ο Ανδρέας Μακρής άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας και στο 22' ο Παναγιώτης Θεράποντος πέτυχε το 2-0.

Στο 40 μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας να αυξήσει το σκορ. Μετά από σέντρα του Θεράποντος από πολύ καλή θέση ο Μακρής έπιασε την κεφαλιά που έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Γιβραλτάρ.

Στο 42' μετά από εκτέλεση κόρνερ χάνεται νέα ευκαιρία για την Κύπρο.

Η Εθνική μας επέβαλε το ρυθμό της και θα μπορούσε να κλείσει το ημίχρονο με μεγαλύτερο σκορ από το 2-0.

Ίδιο το σκηνικό
Ίδιο το σκηνικό και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους διεθνείς μας να κυνηγούν το γρήγορο γκολ.

Στο 50'  η Εθνική μας πλησιάζει κοντά στο γκολ όμως η προσπάθεια του Λίλλη σταματά στα δοκάρια των αντιπάλων μας. Στο 61' ο Λέανδρος Λίλλης με διπλή προσπάθεια από κοντά πετυχαίνει το 3-0.

Στο 66' μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη ο Τζιάμμας με κεφαλιά ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0 και στο 89' ο Κατσιατής το 5-0 και στο 90' ο Καρώ το 6-0. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 90+5 ο Τζιάμμας ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 7-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο έδωσε στην Κύπρο την πρόκριση.

Στο άλλο παιχνίδι η Τσεχία νίκησε με 3-0 την Κροατία και τερμάτισε πρώτη στον όμιλο μας.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους Κ. Παναγιώτου, Α. Παναγιώτου, Θ. Ιωάννου, Καρώ, Τζιάμμας, Κατελάρης, Παπαφώτης, Π. Κωνσταντίνου (51΄Κοσμάς), Λίλλης (76' Κατσιατής), Θεράποντος (65' Ευσταθίου), Μακρής.

Η σημερινή αναμέτρηση έγινε στο Στάδιο Vítkovice που βρίσκεται στην πόλη Ostrava και διαιτήτευσε ο Ούγγρος Tamás Bognar με βοηθούς τον συμπατριώτη του Peter Berettyán και τον τον Τσέχο Radek Kotik.

Παρατηρητής αγώνα ήταν ο Ιρλανδός Peadar Ryan και παρατηρητής διαιτησίας ο Alain Hamer.

Ενιαίο Κύπελλο Νέων Κ-19 Α', Β', Γ΄Κατηγορίας 2024 - 2025

Cyprus League by Stoiximan: Το πρόγραμμα μέχρι την 5η αγωνιστική (18/9 θα διεξαχθούν οι αναβληθέντες αγώνες της πρεμιέρας)

Στις 25 Σεπτεμβρίου ο αγώνας Super Cup ΑΠΟΕΛ-Πάφος F.C.