Με αντίπαλο την Ουγγαρία αρχίζει ο νέος κύκλος των φιλικών αγώνων.">

Φιλική ισοπαλία (3-3) με Ουγγαρία

Τρίτη, 23 Οκτωβρίου 2012
Ισόπαλο 3-3 τελείωσε το σημερινό φιλικό παιχνίδι της Εθνικής Νέων U-19  με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα της Ουγγαρίας στα Κούκλια.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής στο πρώτο φιλικό ενόψει των νέων επίσημων υποχρεώσεων μας, χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεση του και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα απέναντι σε μια δυνατή ομάδα που προετοιμάζεται για την  ίδια διοργάνωση.

Η Ουγγαρία στο 18' προηγήθηκε με 1-0. Η Εθνική μας στο 23'  πλησίασε κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από σέντρα του Κρ. Ανδρέου το κοντινό σουτ του Μαυράκη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των Ούγγρων.

Στο 44' η Εθνική μας ισοφάρισε με κοντινό βολέ του Αδάμου Ανδρέου, ημίχρονο 1-1.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 63' η Κύπρος πήρε προβάδισμα μετά από  ατομική προσπάθεια του Μηνά Αντωνίου. Τρία λεπτά αργότερα η Ουγγαρία ισοφάρισε όμως σε 2-2.

Στο 85' οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (3-2) και στο 88' ο Χρίστος Γαβριηλίδης διαμόρφωσε το 3-3.

Η ομάδα μας στο πρώτο μέρος αγωνίστηκε  με τους Παναγή, Α. Θεμιστοκλέους, Σαμμούτη, Λοϊζίδη, Χ. Κυριάκου, Κρ. Ανδρέου, Αδ. Ανδρέου, Μιχαηλίδη, Σ. Παναγιώτου, Μαυράκη και Χρ. Κωνσταντίνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής Απόστολος Μακρίδης χρησιμοποίησε διαφορετική ενδεκάδα που αποτελείτο από τους  Κ. Παναγιώτου, Μ. Αντωνίου, Α. Κυριάκου, Νεοφύτου, Δ. Χριστοφή, Ν. Ιωάννου, Γαβριηλίδης, Παπαφώτης, Γ. Ιωάννου, Α. Παναγιώτου, Κέζος,

Διαιτήτευσε ο Γιάννης Αναστασίου με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάνου και Ιωάννη Λαζάρου και τέταρτο διαιτητή τον Σάββα Ζαφείρη.

Η ομάδα μας μέσα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τους επίσημους αγώνες στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 της UEFA, θα αντιμετωπίσει σε νέο φιλικό την Ουγγαρία στα Κούκλια την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου και ώρα 10:00 πμ.

Ο τερματοφύλακας  Ευάγγελος Γεωργίου ενσωματώθηκε με την αποστολή σήμερα και βρίσκεται στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας για το παιχνίδι της Πέμπτης.

Ενιαίο Κύπελλο Νέων Κ-19 Α', Β', Γ΄Κατηγορίας 2024 - 2025

Cyprus League by Stoiximan: Το πρόγραμμα μέχρι την 5η αγωνιστική (18/9 θα διεξαχθούν οι αναβληθέντες αγώνες της πρεμιέρας)

Στις 25 Σεπτεμβρίου ο αγώνας Super Cup ΑΠΟΕΛ-Πάφος F.C.