Αλβανία - Κύπρος 3-1

Παρασκευή, 7 Σεπτεμβρίου 2012
Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική μας ομάδα την Ανδρών την πορεία της στον 5ο Προκριματικό Όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014.
Σε αγώνα που έγινε στα Τίρανα, έχασε με 3-1 από την Αλβανία με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελευταίο εξάλεπτο αφού μέχρι το 84' το σκορ ήταν στο 1-1.
Η Εθνική Αλβανίας προηγήθηκε με το Sadiku στο 36' ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά.
Ο Βίνσεντ Λαμπάν με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαγώνια έξω από την περιοχή πέτυχε το 1-1 στις καθυστερήσεις του Ά ημιχρόνου. Ο Λαμπάν σκόραρε στην πρώτη του συμμετοχή σε επίσημο παιχνίδι με την Εθνική.
Ο Cani στο 84’ και Bogdani στο 87’ πέτυχε τα γκολ των Αλβανών. Ο πρώτος σκόραρε με κεφαλιά και ο δεύτερος με δυνατό μακρινό σουτ.
Κύπρος: Γιωργαλλίδης (46’ Μάστρου), Δημητρίου, Τζούνιορ, Μερκής, Η. Χαραλάμπους, Λαμπάν, Μακρίδης, Νικολάου, Αλωνεύτης, Χαραλαμπίδης (56’ Χριστοφή), Κωνσταντίνου (76’ Αβραάμ).
Στον πάγκο: Κίσσας, Πάρπας, Σολωμού, Αλεξάνδρου, Α. Χαραλάμπους, Ντοπρασίνοβιτς, Σιέλης, Αβραάμ, Χριστοφή, Βασιλείου, Μυτίδης.
Αλβανία: Ujkani, Lila, Dallku, Cana, Sadiku, Bulku, Vila, Mavraj, Salihi, Meha, Kukeli
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Καζακστανός Kuchin Artyom με βοηθούς, τους συμπατριώτες του Belskiy Yevgeniy και Serik Zhappasbayev με τέταρτο διαιτητή τον Saliy Pavel.