Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νέων.

">

Ξεκίνημα με ήττα

Τετάρτη, 23 Μαΐου 2012
Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στο σημερινό παιχνίδι της πρεμιέρας.

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νέων στην δεύτερη προκριματική φάση (elile round) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19 της ΟΥΕΦΑ.

Στο απογευματινό παιχνίδι της πρεμιέρας που έγινε στο Gladsaxe της Κοπεγχάγης, ηττήθηκε με 6-2 από τους Δανούς, που φιλοξενούν όλους τους αγώνες του ομίλου μας.

Αποτέλεσμα που δημιουργεί περισσότερες δυσκολίες για τη συνέχεια αλλά και  για το στόχο  της έντονης παρουσίας μας στη διοργάνωση.

Η καλή εικόνα που δημιουργήθηκε με το ξεκίνημα της επανάληψης, δυστυχώς χάλασε μετά το 3-2 για την ομάδα μας. Εκεί που πλησιάσαμε στην ισοφάριση, πληρώσαμε τα διαδοχικά λάθη και το 3-2 μετατράπηκε σε 6-2 υπέρ τους Δανούς.

Οι νεαροί διεθνείς μας στο σημαντικό ραντεβού της πρεμιέρας δεν κατάφεραν να αποφύγουν τα λάθη και πληρώσαμε το τίμημα με έξι γκολ.

Πρώτο μέρος
Στο πρώτο μέρος οι Δανοί χωρίς να εντυπωσιάσουν κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0.  Στο 5' οι γηπεδούχοι μετά από εκτέλεση κόρνερ άνοιξαν το σκορ (1-0) με τον Γιένσεν.

Η Εθνική μας αντέδρασε και στο 12' έχασε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους. Ο Φροξυλιάς μετά από ατομική ενέργεια τροφοδότησε τον Μιχάλη Θαλασσίτη, που από κοντά έπιασε το σουτ για να αποκρούσει σωτήρια ο τερματοφύλακας της Δανίας και ακολούθως να απομακρύνει αμυντικός.

Αυτή ουσιαστικά ήταν η μοναδική καλή στιγμή της ομάδας μας στο πρώτο μέρος για να φτάσει στο γκολ.

Οι γηπεδούχοι σταδιακά άρχισαν να επιδιώκουν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ όμως δεν δημιούργησαν τη μεγάλη ευκαιρία. Τα κατάφεραν όμως στο 41' μετά από εξαιρετικό συνδιασμό και ο Μπεχ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Καλύτερη η επανάληψη
Η Εθνική μας στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε καλύτερη και πίεσε από την αρχή αναζητώντας το γκολ που θα δημιουργούσε νέα δεδομένα στο παιχνίδι.

Τα καταφέραμε όμως στο τελευταίο ημίωρο έγιναν σοβαρά λάθη και μοιραία ήρθε το βαρύ 6-2.

Στο 50' ο Πιέρος Σωτηρίου μετά από εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 για την Εθνική μας, όμως στο 53' ο Μάτσεν έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1) στους Δανούς.

Νέα αντίδραση που απέφερε πέναλτι για την Εθνική μας. Στο 57' ο Πιέρος Σωτηρίου μετά από ανατροπή κέρδισε την παράβαση και την εκτέλεση του ανέλαβε ο ίδιος μειώνοντας σε 3-2.

Δυστυχώς όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα μας καθώς στο 66' μετά από εκτέλεση κόρνερ ήρθε το 4-2 από τον Γιένσεν και στο 78' το 5-2 από τον  Φίσιερ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 6-2.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με  τους Κωνσταντίνο Παναγή, Ζαχαρία Θεοδώρου, Κωνσταντίνο Λαϊφη, Ανδρέα Κυριάκου, Κωνσταντίνο Καστάνα, Κωστάκη Αρτυματά, Χρύση Αντωνίου (46' Μιχάλης Ιωάννου - 55' Αλέξανδρος Γκόγκιτς), Δημήτρη Φροξυλιά (46' Δημήτρης Κυπριανού), Νικόλα Εγγλέζου, Πιέρο Σωτηρίου και Μιχάλη Θαλασσίτη.

Τραυματίες από το παιχνίδι έφυγαν οι Εγγλέζου και Λαϊφης, όπως και ο Μιχάλης Ιωάννου που αγωνίστηκε μόνο εννέα λεπτά.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ρώσος Mikhail Vilkov με βοηθούς τον συμπατριώτη του Anton Kobzev και τον Ιρλανδό Wayne McDonnell. Παρατηρητής αγώνα και διαιτησίας ήταν ο Ουαλός Rodger Gifford.

ΕΛΛΑΔΑ-ΤΟΥΡΚΙΑ 3-0
Στον αγώνα που ολοκληρώθηκε νωρίτερα  η Ελλάδα νίκησε με 3-0 την Τουρκία στο «Ballerup Idrætspark» από γκολ που πέτυχαν στο 66' και 75' ο Δημήτρης Διαμαντάκος και στις καθυστερήσεις ο Μαυρέας.

14:00 Κύπρος-Τουρκία

Η Δανία όπως είναι γνωστό θα φιλοξενήσει όλους τους αγώνες του ομίλου μας και η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση θα εξασφαλίσει εισιτήριο συμμετοχής για την τελική φάση της διοργάνωσης που θα φιλοξενηθεί τον ερχόμενο Ιούλιο στην Εσθονία.

Ενιαίο Κύπελλο Νέων Κ-19 Α', Β', Γ΄Κατηγορίας 2024 - 2025

Cyprus League by Stoiximan: Το πρόγραμμα μέχρι την 5η αγωνιστική (18/9 θα διεξαχθούν οι αναβληθέντες αγώνες της πρεμιέρας)

Στις 25 Σεπτεμβρίου ο αγώνας Super Cup ΑΠΟΕΛ-Πάφος F.C.