Μόνος στην κορυφή χωρίς απώλειες ο ΑΣΙΛ Λύσης

Τρίτη, 23 Νοεμβρίου 2021
Στιγμιότυπο από τν αγώνα Άτλας Αγλαντζιάς - ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα.

Με τις αναμετρήσεις της όγδοης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Παίδων Κ-17.

Ο πρωτοπόρος ΑΣΛ Λύσης (1) πανηγύρισε την έβδομη σερί νίκη του μετά το 3-0 επί του  Ερμή Αραδίππου και έφτασε στους 21 βαθμούς, σε επτά αγώνες.

Το σκορ άνοιξε στο 28ο λεπτό ο Άγγελος Οικονόμου, στο 45ο λεπτό ο Μηνάς Φλώρη πέτυχε το 2-0 και το 3-0 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό με αυτοσκόλ του Σκορδή.

Ση δεύτερη θέση βρίσκεται ο Απόλλων (κλιμάκιο Πάφου) με 19 βαθμούς αλλά σε οκτώ αγώνες. Ο Απόλλων κέρδισε με 2-1 τον Οθέλλο Αθηαίνου από τέρματα που πέτυχαν οι Γκαβίδης (20') και Χριστοδούλου (81'). Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε στο 48ο λεπτό ο Παναγιώτης Λιασή.

Αμέσως πιο κάτω στην κατάταξη ακολουθούν Ελπίδα Αστρομερίτη και Galaxy Academy με 18 βαθμούς.

Ελπίδα Αστρομερίτη - Αλκή Ορόκλινης 7-0

Ο αγώνας Ομόνοια Ψευδά - ΑΣΙΛ Λύσης (2) δεν έγινε λόγω μη καθόδου της γηπεδούχου ομάδας.

Σκόρερ
Πρώτος στον πίνακα των σκόρερ ο Στέλιος Χρυσοστόμου (Ελπίδα Αστρομερίτη) με 13 τέρματα και ακολουθεί με 10 τέρματα ο Μουσταφά Χαστακ του ΠΟ Ξυλοτύμπου.

Από 8 τέρματα πέτυχαν οι Αλέξανδρος Σωτηρέλης (ΑΣΙΛ Λύσης 1), Νικόλας Βασιλειάδης (ΕΝΑΔ) και Κωνσταντίνος Κατσιβαλής (Ερμής Αραδίππου).