Με νίκες για την Ελπίδα Αστρομερίτη και τον Λειβαδιακό/Σαλαμίνα Λειβαδιών συνεχίστηκε σήμερα (29/5) η δράση του Πρωταθλήματος Ένταξης ΚΟΠ.">

Στον τελικό Ελπίδα-Λειβαδιακός/Σαλαμίνα

Κυριακή, 29 Μαΐου 2011

Οι δύο ομάδες στις επαναληπτικές αναμετρήσεις της ημιτελικής φάσης που έγιναν στην παρουσία εκατοντάδων φιλάθλων, ανέτρεψαν τα σε βάρος τους δεδομένα και θα συναντηθούν στον τελικό της διοργάνωσης με έπαθλο την πρωτιά.

Στο Δάλι ο Κέδρος Αγίας Μαρίνας Σκυλλούρας υποδέχτηκε τον Λειβαδιακό/Σαλαμίνα Λειβαδιών στην ρεβάνς του 1-0 με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν αυτή τη φορά με 3-2 και να εξασφαλίζουν εισιτήριο τελικού με τα εκτός έδρας τέρματα.

Ο Κέδρος στο σημερινό παιχνίδι άνοιξε το σκορ με γκολ του Κώστα Μαλέκκου στο 18’ (εκτέλεσε πέναλτι, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Λειβαδιακού και στην επιστροφή της μπάλας την έστειλε στα δίκτυα) και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 44’ με τον Νικόλα Γεωργίου.

Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης (49') οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με γκολ του Ιωαννίδη. Στο 86’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Βάσο Νικολάου και στις καθυστερήσεις ο Νικόλας Γεωργίου διαμόρφωσε το 2-3.

Ελπίδα-ΑΕΚ Κοράκου 3-1 (πρώτος αγώνας 1-2)
Στο Ακάκι η Ελπίδα Αστρομερίτη ανέτρεψε από το πρώτο μέρος το σκορ του πρώτου αγώνα και πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ 15’ με πέναλτι του Ευσταθίου και οι γηπεδούχοι αφού ισοφάρισαν με τον Νεοφύτου στο 27’ έκλεισαν το ημίχρονο με 3-1 από τέρματα που πέτυχαν οι Κωνσταντίνου 33’ και Χατζηχαραλάμπους 36’.

Ο τελικός της διοργάνωσης μεταξύ της Ελπίδας Αστρομερίτη και του Λειβαδιακού/Σαλαμίνας Λειβαδιών, καθώς και ο αγώνας κατάταξης (3η-4η θέση) μεταξύ του Κέδρου Αγίας Μαρίνας Σκυλλούρας και της ΑΕΚ Κοράκου, θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τετάρτη (1η Ιουνίου) σε γήπεδα που θα ανακοινωθούν αύριο από την ΚΟΠ.