Η Ομόνοια επικράτησε σε τελικό για 13η φορά στην ιστορία της. Το οδοιπορικό για την κατάκτηση του Κυπέλλου Κόκα-Κόλα.">

Το οδοιπορικό της διάκρισης

Πέμπτη, 19 Μαΐου 2011
Η Ομόνοια Λευκωσίας επικράτησε σε τελικό για 13η φορά στην ιστορία της.

Το οδοιπορικό για την κατάκτηση του Κυπέλλου Κόκα-Κόλα.

Η Ομόνοια ξεκίνησε τις φετινές της υποχρεώσεις από την α’ φάση της διοργάνωσης του Κυπέλλου Κόκα-Κόλα.

Μέχρι την προημιτελική φάση, σε κάθε φάση ξεχωριστά, σφράγιζε με άνεση το εισιτήριο της πρόκρισης.

Στην ημιτελική φάση αντιμετώπισε τον Εθνικό Άχνας και στον επαναληπτικό που έγινε στο Δασάκι κατάφερε να τον αποκλείσει στη διαδικασία της παράτασης, εξασφαλίζοντας έτσι θέση για τον τελικό για πρώτη φορά μετά την περίοδο 2006/2007.

Αναλυτικά το οδοιπορικό της Ομόνοιας για να φτάσει στην κατάκτηση του Κυπέλλου Κόκα-Κόλα περιόδου 2010/2011:

Α’ ΦΑΣΗ
Η κλήρωση έφερε στο δρόμο των «πρασίνων» τον Χαλκάνορα και προχώρησαν στην επόμενη φάση με διπλή νίκη και συνολικό σκορ 6-0. Ήταν η πρώτη φορά που κληρώθηκαν φιλοξενούμενοι.

Β’ ΦΑΣΗ
Το 6-0 στο Στάδιο ΓΣΠ μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό με τον Ατρόμητο στη Γεροσκήπου (2-2).

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
Νέος αντίπαλος από τη Β’ Κατηγορία ο Άρης και νέα πρόκριση με διπλή νίκη για την Ομόνοια με συνολικό σκορ 6-1.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
Για τρίτη συνεχόμενη φάση η Ομόνοια ξεκίνησε την προσπάθεια της από το Στάδιο ΓΣΠ και στον πάγκο της ήταν ο Νεόφυτος Λάρκου, που είχε αναλάβει την καθοδήγηση της ομάδας λίγες μέρες νωρίτερα. Με γκολ του Μακρίδη πήρε τη νίκη και σφράγισε την πρόκριση στον επαναληπτικό στο Δασάκι (1-1 μετά από παράταση).

ΤΕΛΙΚΟΣ
Στο Στάδιο ΓΣΖ μετά το ισόπαλο 1-1 με τον Απόλλωνα επικράτησε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι. Το γκολ της Ομόνοιας στην κανονική διάρκεια του αγώνα, πέτυχε ο Μιχάλης Κωνσταντίνου.

*Τα περισσότερα τέρματα (τρία) σημείωσε ο Ρενχίφο, από δύο τέρματα πέτυχαν οι Κωνσταντίνου, Λεάντρο, Λούα Λούα, Αλωνεύτης, Αλαμπί, Εφραίμ, Χριστοφή και από ένα οι Μακρίδης, Σπούνγκιν, Αβραάμ, Κασέκε, Ρουέδα, Παναγή.