Πρώτη ήττα για Χαλκάνορα, ισόπαλο το ντέρμπι

Τρίτη, 1 Μαρτίου 2022
Η Valencia CF επικράτησε του Χαλκάνορα με 1-0.

Με τις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα της β' φάσης στον πρώτο όμιλο για το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Παίδων Κ-15.

Ο Χαλκάνορας δέχτηκε την πρώτη του ήττα και οπισθοχώρησε στην 3η θέση, προηγούνται με επτά βαθμούς Αναγέννηση Δερύνειας και ΑΕΛ που έφεραν ισοπαλία 0-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η Valencia CF με το νικηφόρο 1-0 έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε τον Χαλκάνορα, καθώς η ομάδα του Δαλιού στην πρώτη φάση τερμάτισε πρώτη και αήττητη στις 14 αγωνιστικές με απολογισμό 10 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα πέτυχε στο 59ο λεπτό ο Νικόλας Στυλιανού. Ήταν το 17ο φετινό για τον ποδοσφαιριστή της Valencia CF που προηγείται στην κατάταξη των σκόρερ.

Ο ΠΑΟΚ Κοκκινοτριμιθιάς νίκησε με 3-0 την Ελπίδα Αστρομερίτη από τέρματα που πέτυχαν οι Γιώργος Χριστοδούλου (3’), Γιώργος Αριστείδου (12’) και Γιώργος Χρίστου (66’).

Εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα επί του ΑΠΟΕΛ (κλιμάκιο Λεμεσού) με 2-1 και έφτασε στους έξι βαθμούς, όσους και ο Χαλκάνορας.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Εγκορόφ (57’) και Μιχαήλ (67’). Για τους γηπεδούχους σκόραρε στο 61ο λεπτό ο Δημητρίου.