Προχώρησαν νικηφόρα Πέγεια και Διγενής Μόρφου

Σάββατο, 20 Νοεμβρίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Κούρης Ερήμης - ΜΕΑΠ.

Με τις αναμετρήσεις της όγδοης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας και το σκηνικό της κορυφής παραμένει σταθερό.

Η πρωτοπόρος και αήττητη Πέγεια νίκησε στην έδρα της με 1-0 τον Χαλκάνορα και έφτασε στους 22 βαθμούς. Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα πέτυχε στο 56ο λεπτό ο Αχιλλέας Μιχαήλ.

Ακολουθεί ο Διγενής Ακρίτας Μόρφου με 17 βαθμούς μετά το νικηφόρο εκτός έδρας 1-0 επί του Εθνικού Άσσιας με γκολ του Πλάζνικ στο 37ο λεπτό.

Η ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα με πέναλτι του Ανδρέα Πιτταρά στο 86ο λεπτό, νίκησε εκτός έδρας τον ΠΟ Ορμήδειας και έφτασε στους 14 βαθμούς, όσους η ΜΕΑΠ και η Εληά Λυθροδόντα.

Η ΑΕΖ από τέρματα που πέτυχαν οι Βελκόβ (61') και Κυριάκου (67') επικράτησε με 2-0 του ΘΟΪ Λακατάμιας.

Ισόπαλο 1-1 τέλειωσε το παιχνίδι Κούρης Ερήμης - ΜΕΑΠ. Ο Νεάρχουν άνοιξε το σκορ για τη ΜΕΑΠ στο 20ο λεπτό και ο Κούρης ισοφάρισε στο 23ο λεπτό με τον Ανδρέα Καρεκλά.

Η ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς με γκολ του Στέλιου Κωνσταντίνου στο 12ο λεπτό νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Ομόνοια Ψευδά.

Εληά Λυθορδόντα - Ηρακλής Γερολάκκου έμειναν στο 1-1. Στο 47ο λεπτό ο Τζούνιορ έδωσε προβάδισμα στην Εληά και ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 55ο λεπτό με τον Πανάμσκ.