Απονομή στην Ομόνοια 29Μ, ανεβαίνει και η Ολυμπιάς Λυμπιών

Σάββατο, 29 Μαΐου 2021
Φινάλε είχαμε σήμερα με απονομή τίτλου στο Πρωτάθλημα Γ' Κατηγορίας αγωνιστικής περιόδου 2020-2021.

Το πρόγραμμα των 30 αγωνιστικών ολοκληρώθηκε με τις δύο πρώτες ομάδες να εξασφαλίζουν εισιτήριο ανόδου στο Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας και τις τελευταίες έξι ομάδες να υποβιβάζονται.

Η δεύτερη θέση κρίθηκε στο σημερινό φινάλε με την ομάδα Ολυμπιάς Λυμπιών να κερδίζει το εισιτήριο και την Πέγεια να τερματίζει τρίτη.

Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε από την προηγούμενη αγωνιστική η Ομόνοια 29Μ με απολογισμό 68 βαθμούς από 21 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες. Πέτυχε 54 τέρματα και δέχτηκε 25.

Μετά το τέλος του αγώνα της με την ΕΝΑΔ στο Στάδιο Κερύνεια / Επιστροφή, έγινε η απονομή του τίτλου στους πρωταθλητές από τον Γενικό Διευθυντή της ΚΟΠ κ. Ανθούλη Μυλωνά.

Ο Γιώργος Μαυροφτής στο 50ο λεπτό έδωσε προβάδισμα για τους γηπεδούχους και στο 66ο λεπτό ο Μπάξτον ισοφάρισε σε 1-1 για την ΕΝΑΔ.

Στη δεύτερη θέση που εξασφαλίζει επίσης εισιτήριο ανόδου, τερμάτισε η Ολυμπιάς Λυμπιών που επικράτησε με 4-0 του Εθνικού Άσσιας.

Σκόραραν οι Ανδρέας Αναστασίου (28', 49'), Ανδρέας Αλκιβιάδης (87') και Μιχάλης Πλάτωνος (90+2).

Υποβιβάζονται στην Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ οι τελευταίες έξι ομάδες της τελικής βαθμολογίας. Με βάση την κατάταξη υποβιβάζονται Ο Κορμακίτης, Αμαθούς, Ελπίδα Αστρομερίτη, Ορόκλινη Τρούλλοι FC, ΑΠΟΝΑ και ΕΝΑΔ.

Ομόνοια 29Μ - ΕΝΑΔ 1-1

Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Ανδρέας Πιτταράς (Ολυμπιάς Λυμπιών) με 26 τέρματα και ακολούθησε ο Απόλλωνας Βασιλείου (Εθνικός Άσσιας) με 22 τέρματα.