Ήττα από την Πορτογαλία με 2-1

Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2020

Παρά την μεγάλη προσπάθεια και την πολύ καλή της παρουσία σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων ηττήθηκε με 2-1 από την Πορτογαλία στο Estádio Municipal da Bela Vista.

Ο αγώνας αφορούσε την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 και ήταν ο τελευταίος μας στη διοργάνωση.

Προηγήθηκε η Εθνική μας και είχε την ατυχία να δεχτεί την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι.

Ένα εξαιρετικό ημίχρονο για τους διεθνείς μας που χωρίς να κινδυνέψουν ιδιαίτερα, δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις και για δεύτερο γκολ.

Στο 2ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζάκ Ρόουλς με κεφαλιά ο Παναγιώτης Αρτυματάς άνοιξε το σκορ για την Κύπρο, 1-0.

Στο 45ο λεπτό ισοφάρισε με πέναλτι η Πορτογαλία, παρά την προσπάθεια του Ανδρέα Παρασκευά που απέκρουσε προσωρινά, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ (1-1) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ανταγωνιστική ήταν η παρουσία της ομάδας μας και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δυστυχώς δεν φτάσαμε στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα που στην τελευταία αγωνιστική (18/11) θα διεκδικήσει την πρώτη θέση από την Ολλανδία.

Στο 68ο λεπτό η Πορτογαλία πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Ντιόγκο και το 2-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Κύπρος: Παρασκευά, Ανδρέου, Αρτυματάς (72' Άδωνη, Κατσαντώνης, Ρόουλς (46' Στ. Χαραλάμπους), Περατικός (79' Σεργίου), Παναγιώτου, Σατσιάς, Μάμας (86' Νεοφύτου), Πηλέας, Γαβριήλ (72' Παρούτης).

Σε άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Ολλανδία νίκησε με 5-0 την Λευκορωσία. Την ερχόμενη Τετάρτη θα αγωνιστούν Πορτογαλία - Ολλανδία στο φινάλε του ομίλου μας και το αποτέλεσμα θα καθορίσει την πρωτιά.