Πρόκριση στα ημιτελικά για Ανόρθωση και Απόλλων

Τετάρτη, 26 Φεβρουαρίου 2020
Η Ανόρθωση και ο Απόλλων είναι οι ομάδες που συμπληρώνουν την τετράδα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola.

Η Ανόρθωση προκρίθηκε σε βάρος της Νέας Σαλαμίνας, την οποία νίκησε με 2-0 εκτός έδρας. Ο πρώτος αγώνας είχε ολοκληρωθεί ισόπαλος 1-1. Ο Ντούρις στο 3' και ο Οκριασβίλι στο 85' πέτυχαν τα γκολ της Ανόρθωσης.

Στο Δασάκι, ο Απόλλων χρειάστηκε τη ημίωρη παράταση για να περάσει το εμπόδιο του Εθνικού Άχνας. 2-0 το αποτέλεσμα υπέρ του Εθνικού στην κανονική διάρκεια του αγώνα, σκορ με το οποίο ο Απόλλων είχε νικήσει στη Λεμεσό. Ο Πέτρος Ιωάννου (22΄) και ο Μιγκελίτο (71') είχαν σκοράρει στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Ο Ματέι στο πέμπτο λεπτό της παράτασης μείωσε σε 2-1 για τον Απόλλωνα, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ομόνοια - Ανόρθωση και Απόλλων - ΑΕΛ είναι τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης.