Η Ομόνοια Λευκωσίας απέκλεισε τη Λευκοθέα Λατσιών με 1-0 και προκρίθηκε στον τελικό

Παρασκευή, 10 Μαΐου 2019
Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα στην Αγία Νάπα.
------------------------------------------

Η Ομόνοια Λευκωσίας νίκησε με 1-0 τη Λευκοθέα Λατσιών στη διαδικασία της παράτασης και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών όπου θα αντιμετωπίσει τη Barcelona FA.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα στον αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας πέτυχε στο 115ο λεπτό η Μικαέλα Κλεοβούλου, που σκόραρε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Λίγες ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια του αγώνα, σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε τελικά στο γκολ στη διαδικασία της ημίωρης παράτασης.

Η Ομόνοια έχασε πέναλτι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Το εκτέλεσε η Μαρινέλλα Παναγιώτου και απέκρουσε η Μαρία Ματθαίου, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα η Λευκοθέα έχασε μεγάλη ευκαιρία με την Λουγκριτία Χρυσοστόμου.

Ομόνοια: Κουζάλη, Ανδρονίκου, Ιωάννου, Κλεοβούλου, Ελίνα Παναγιώτου (117' Χρ. Χαραλάμπους), Κλεάνθους, Παπαδοπούλου, Ταβένα (70' Ξυλούρη), Ρήγα (110' Αστανιού), Μαρινέλλα Παναγιώτου, Ευθυβούλου.

Λευκοθέα: Ματθαίου, Μακρή, Σιακαλλή, Χαραλάμπους, Χρυσοστόμου, Παναγιώτου, Πιερή, Ιωνά, Τουμάζου (80' Κυπριανού), Σοφοκλέους, Παναγή.