Απονομή τίτλου στο Διγενή Ακρίτα Μόρφου

Σάββατο, 20 Απριλίου 2019
Πανηγυρικές στιγμές στο Διγενή μετά την απονομή του τροπαίου.
-----------------------------

Ξεκαθάρισαν όλες οι βαθμολογικές εκκρεμότητες του φετινού Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας με τις αναμετρήσεις της 30ης αγωνιστικής. Το φινάλε της χρονιάς είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή με τον αγώνα μεταξύ του Εθνικού Άσσιας με τον Κούρρη Ερήμης.

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας του πρωταθλητή Διγενή με την ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου στο Μακάρειο Στάδιο και μετά το τέλος του αγώνα έγινε η απονομή τίτλου στους πρωταθλητές από το μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΟΠ Φίλιππο Γιαπατό.

Ο Διγενής που κατέκτησε μαθηματικά την πρωτιά από την 28η αγωνιστική, άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με πέναλτι του Αριστοδήμου και η ΑΠΕΑ ισοφάρισε στο 55ο λεπτό με τον Μισίμοβιτς.

Εισιτήριο ανόδου έχουν εξασφαλίσει επίσης Ομόνοια Ψευδά, ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα και ΠΟ Ξυλοτύμπου.

Στο Πρωτάθλημα Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ διαβαθμίστηκαν οι τελευταίες τέσσερις ομάδες. Πέγεια, Εθνικός Λατσιών και Ολυμπιάς Λυμπιών διαβαθμίστηκαν από τις προηγούμενες αγωνιστικές.

Σήμερα κρίθηκε και η τέταρτη θέση και η Αμαθούς Αγίου Τύχωνα μετά το νικηφόρο 2-0 επί της Ξυλοτύμπου σε συνδιασμό με το 1-1 στο Μακάρειο Στάδιο, παραμένει και πέφτει η ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου.

Τα τέρματα της Αμαθούς πέτυχαν οι Μποαρού (51') και Μιχάλης Κοκότσης (54').

Αμαθούς και ΑΠΕΑ ισοβάθμισαν (38 βαθμοί) όμως η ισοβαθμία ευνόησε την Αμαθούς καθώς στα μεταξύ τους παιχνίδια έφεραν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Διγενής Ακρίτας Μόρφου - ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου...1-1
Ομόνοια Ψευδά - Ελπίδα Αστρομερίτη...3-3 (12΄ 63΄ 82' Παναγιώτου / 45' Κατσιάμης, 50' Παπασωφρονίου, 57' Κουμπαρή)

**Ο αγώνας του Εθνικού Άσσιας με τον Κούρρη Ερήμης θα διεξαχθεί την Κυριακή 21 Απριλίου.