Κυπελλούχος Νέων η ΑΕΚ

Τετάρτη, 9 Μαΐου 2018
Η ομάδα της ΑΕΚ κατέκτησε το Κύπελλο Νέων.
-------------------

Η ΑΕΚ Λάρνακας κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Νέων, νικώντας στον τελικό που έγινε στο ΑΕΚ Αρένα το ΑΠΟΕΛ με 4-2 στην παράταση.
Στο 120ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ ο Carles Soria στο τελευταίο λεπτό της ημίωρης παράτασης για να διαμορφώσει το τελικό 4-2 στις καθυστερήσεις της παράτασης ο Σκορδής.
Έγινε ένας πολύ καλός τελικός μεταξύ των δύο ομάδων με αρκετές φάσεις για γκολ και ο οποίος κρίθηκε τελικά στις λεπτομέρειες.
Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ 17ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Δημήτρη Ράσπα. Το 2-0 το πέτυχε με απευθείας φάουλ ο Κωνσταντίνος Αναστασίου στο 70ο λεπτό και αφού η μπάλα κόντραρε και στο τείχος.
Ο Πάρης Πολυκάρπου με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1 στο 80’ και στο 82’ Ανδρέας Βελετινάς ισοφάρισε σε 2-2.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Κυπελλούχος θα κρινόταν στα πέναλτι, ο Soria σε μια αντεπίθεση στο 120’ πέτυχε το 3-2 για την ΑΕΚ και λίγο αργότερα ο Σκορδής πέτυχε και τέταρτο τέρμα για την ομάδα της Λάρνακας.

Μετά το τέλος του αγώνα έγινε η απονομή του Κυπέλλου στους νικητές από το μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΚΟΠ Γιώργο Φαντάρο.
ΑΕΚ (Μ. Χριστοδούλου): Ιωακείμ Τούμπας, Ανδρέας Σολωμού (67’ Χάρης Σκορδής), Χρίστος Τρύφωνος, Χρίστος Σωτηρίου, Αναστάσιος Νικάνδρου (67’ Ραφαήλ Μάμα), Ιωάννης Παναγίδης, Carles Soria, Κωνσταντίνος Αχιλλέως (88’ Παύλος Κοντολεύτερος), Δημήτρης Ράσπας, Κωνσταντίνος Αναστασίου, Νεόφυτος Ραουνάς.
ΑΠΟΕΛ (Κωνσταντίνος Γεωργιάδης): Ανδρέας Παρασκευάς, Χαρίλαος Σωκράτους (67’ Ανδρέας Βελετινάς), Κωνσταντίνος Καραγιάννης, Γεώργιος Παπαδόπουλος, Πάρης Πολυκάρπου, Μάρκος Στυλιανίδης, Στέλιος Πάπουτσος (56’ Μιχάλης Κούκου), Ανδρέας Αρτεμίου, Γιάννης Ανδρέου (57’ Αναστασίος Οκκαρίδης), Κωνσταντίνος Χαραλάμπους, Sergei Grubac.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κωνσταντίνος Σάββα με βοηθούς του Αντώνη Ζαρτήλα και Δημήτρη Μιχαήλ και τέταρτο διαιτητή τον Ορφέα Φελλά. Παρατηρητής διαιτησίας ο Μιχάλης Παπαβαρνάβας.