Κυπελλούχος Futsal η Ομόνοια/Αραράτ

Πέμπτη, 12 Απριλίου 2018
Η Ομόνοια / Αραράτ αναδείχτηκε κυπελλούχος. Φωτογραφίες από τον τελικό στην υφιστάμενη σελίδα πάνω δεξιά.
-----------------------------

Η Ομόνοια / Αραράτ κατέκτησε απόψε το Κύπελλο Futsal στον τελικό που έγινε στο Κίτιον Αθλητικό Κέντρο.

Κέρδισε την ΑΕΚ Λάρνακας με 8-1, κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς και από εβδομάδας θα αρχίσει το σερί των τελικών του Πρωταθλήματος με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ.

Το συγκρότημα του Κώστα Πολυβίου στον αποψινό τελικό πήρε προβάδισμα από νωρίς και πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 4-0.

Ο Γιάννης Ιωάννου στο 4’ και 6’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ομόνοια / Αραράτ και ο Κρατσόφ στο 7’ έκανε το 3-0 και στο 9ο λεπτό ο Μανώλη ανέβασε το σκορ στο 4-0.

Η ΑΕΚ μείωσε στο 12’ με τον Κυριάκο Λειβαδιώτη με πέναλτι και στο 16’ ο Κωνσταντίνος Ανδρέου πέτυχε το 5-1, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο μεγάλωσε τη διαφορά η Ομόνοια / Αραράτ και το έργο των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ έγινε πιο δύσκολο.

Το 6-1 πέτυχε στο 23’ ο Ιωάννου, το 7-1 στο 28΄ο Ντα Σίλβα και το 8-1 διαμόρφωσε στο 31’ ο Κρατσόφ.

ΑΕΚ (αρχική πεντάδα): Χριστοφή, Φελίπε, Μουντεάν, Πετρουής, Λειβαδιώτης (Λ. Βασιλείου, Λακούφης, Μακρυγιώργης, Κίτας, Τουμαζής, Χρ. Χριστοδούλου, Α. Στυλιανού).

Ομόνοια / Αραράτ: Σκαμπύλης, Κρατσόφ, Περέϊρα, Κ. Ανδρέου, Ντα Σίλβα (Μανώλη, Κοντοδήμητρος, Γ. Ιωάννου, Α. Σάββα, Χρ. Στυλιανού, Κ. Στυλιανού)

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Κώστας Νικολάου και Μάριος Ιωάννου. Τρίτος διαιτητής ο Σταύρος Χατζηπαναγή.

**Η Ομόνοια / Αραράτ για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ αντίστοιχα.

Στην προημιτελική φάση αντιμετώπισε στη Λάρνακα την Ανόρθωση και μετά το ισόπαλο 4-4 επικράτησε στη διαδικασία της παράτασης με 6-4.

Στην ημιτελική φάση νίκησε εκτός έδρας το ΑΠΟΕΛ με 6-4 και παρά την ήττα στον επαναληπτικό με 4-3 πέρασε στον τελικό.