Η αγωνιστική περίοδος 2009/2010 ολοκληρώνεται σήμερα (15 Μαΐου) με τον τελικό Κυπέλλου Κόκα-Κόλα, που έχει τεθεί υπό την αιγίδα του πρώην Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Γλαύκου Κληρίδη. Το Στάδιο ΓΣΖ φιλοξενεί το ραντεβού μεταξύ του Απόλλωνα και του ΑΠΟΕΛ.
ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ 2009/2010
">

Φινάλε της χρονιάς με γιορτή

Σάββατο, 15 Μαΐου 2010

Τα μηνύματα από όλους τους εμπλεκομένους του τελικού αλλά και τους πρωταγωνιστές (ποδοσφαιριστές, προπονητές) ήταν ξεκάθαρα: ο τελικός επιβάλλεται να είναι γιορτή με μεγάλο κερδισμένο το ποδόσφαιρο μας.

Το μεγάλο παιχνίδι θα αρχίσει στις 19:00 (απευθείας από την LTV) με διαιτητή τον Ιταλό Ρομπέρτο Ροζέτι και βοηθούς τους συμπατριώτες του Πάολο Καλτσάνιο και Στέφανο Αϊρόλτι. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο επίσης Ιταλός Αντρέα Γκερβασόνι.

ΠΩΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
Β’ ΦΑΣΗ: Ξεκίνησεμε ήττα στο Στάδιο Αμμόχωστος και ήταν η μοναδική ήττα που γνώρισε στο οδοιπορικό για τον τελικό. Οι «γαλάζιοι» στον επαναληπτικό του Τσιρείου επικράτησαν με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας, ανατρέποντας έτσι το σκορ (1-0)  του πρώτου αγώνα.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ: Ο Απόλλωνας εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης με αντίπαλο την Ανόρθωση με διπλή νίκη. Το 3-1 του Τσιρείου του έδωσε προβάδισμα πρόκρισης για να ακολουθήσει το 3-2 μέσα στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ: Όπως και στην περσινή διοργάνωση, ο Απόλλωνας βρήκε πάλι στο δρόμο του την ΑΕΛ. Αυτή τη φορά κατάφερε όμως να φτάσει στην πρόκριση με διπλή μάλιστα νίκη με σκόρερ τον Γκαστόν Σανγκόϊ.

*Σε έξι αγώνες ηττήθηκε μόνο σε ένα και συγκεκριμένα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα. Στους υπόλοιπους πέντε αγώνες πανηγύρισε ισάριθμες νίκες.

*Σκόραρε 10 τέρματα και δέχτηκε τέσσερα τέρματα. Διατήρησε το μηδέν παθητικό σε τρεις από τους έξι αγώνες που έδωσε στη διαδρομή για τον τελικό της διοργάνωσης.

*Ο μεγάλος απόν του τελικού, ο Γκαστόν Σανγκόϊ (θα λείπει λόγω καρτών) πέτυχε τα περισσότερα (5) τέρματα του Απόλλωνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής σκόραρε σε τέσσερα από τα έξι παιχνίδια της ομάδας.

Δύο τέρματα σημείωσε ο Αγκόγκο (επίσης θα απουσιάζει) και από ένα τέρμα οι Ατόρνο, Ανδρέας Αβράαμ και Οσενί.

*Τρία από τα δέκα τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος των αγώνων του Απόλλωνα και τα υπόλοιπα επτά στο δεύτερο μέρος. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι τα μισά τέρματα σημειώθηκαν μεταξύ 70ου - 90ου λεπτού.

ΑΠΟΕΛ
Β’ ΦΑΣΗ: Η ήττα στο Στάδιο ΓΣΠ από τον Εθνικό Άχνας με 2-0, δημιούργησε μεγάλες δυσκολίες για τον επαναληπτικό που θα ακολουθούσε στο Δασάκι. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν το σκορ στην κανονική διάρκεια του επαναληπτικού αγώνα και ανέτρεψαν (4-0) πλήρως τα δεδομένα στην ημίωρη παράταση.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ: Το ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε με χαρακτηριστική ευκολία το εισιτήριο της πρόκρισης με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου. Το 5-0 στο ΓΣΠ διευκόλυνε την αποστολή για την ρεβάνς, που έγινε στο Μακάρειο Στάδιο με τους «γαλαζοκίτρινους» να επικρατούν ξανά με 1-0.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ: Το εντός έδρας 0-0 με τον Άρη άφησε ανοικτή την πόρτα της διάκρισης για τον επαναληπτικό που έγινε στο Τσίρειο. Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε τελικά με 2-0 στη Λεμεσό και εξασφάλισε εισιτήριο συμμετοχής στο μεγάλο ραντεβού του τελικού.

*Σε έξι αγώνες ηττήθηκε μόνο σε ένα και συγκεκριμένα στο εντός έδρας παιχνίδι του με τον Εθνικό Άχνας. Κέρδισε τέσσερις αγώνες και έφερε μία ισοπαλία.

*Σκόραρε 12 τέρματα και δέχτηκε δύο τέρματα. Διατήρησε το μηδέν παθητικό σε πέντε από τους έξι αγώνες που έδωσε στη διαδρομή για τον τελικό της διοργάνωσης.

*Ο μεγάλος άτυχος της παρέας, ο Νέναντ Μιροσάβλιεβιτς με 300 λεπτά συμμετοχής πέτυχε τα περισσότερα (5) τέρματα του ΑΠΟΕΛ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Σέρβος επιθετικός αγωνίστηκε σε τρία από τα έξι παιχνίδια της ομάδας.

Από δύο τέρματα σημείωσαν οι Κωνσταντίνος Χαραλαμπίδης και Πίντο και από ένα οι Κοσόφσκι, Ζόρζε και Κουτσόπουλος.

*Ο Πίντο σκόραρε και τα δύο τέρματα του στο 17ο λεπτό των αγώνων του ΑΠΟΕΛ με Εθνικό Άχνας (επαναληπτικός) και Ερμή Αραδίππου (πρώτος αγώνας).

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν άλλες τρεις φορές σε τελικό Κυπέλλου, με το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει δύο κατακτήσεις (1992-93, 1994-95) και τον Απόλλωνα μία κατάκτηση (1985-86).

Δύο από τους προηγούμενους τελικούς φιλοξενήθηκαν στο Τσίρειο Στάδιο και ένας στο Νέο ΓΣΖ.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΑΠΟΕΛ 1-4
ΣΚΟΡΕΡ:  Σπόλιαριτς (47’) / Σάπουριτς (15’), Α. Σωτηρίου (64’), Γ. Ιωάννου (70’, 82’)

ΤΕΛΙΚΟΣ 1994-95
27/05/1995
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΑΠΟΕΛ 2-4
ΣΚΟΡΕΡ: Σπόλιαριτς (7’), Α. Σοφοκλέους (32’) / Αριστοκλέους (26’), Α. Αλεξάνδρου (38’, 72’), Σωτηρίου (70’)