Κύπρος - Αγγλία 1-4

Σάββατο, 25 Οκτωβρίου 2014
Η Εθνική μας όπως παρατάχθηκε στη σημερινή αναμέτρηση. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα, δεξιά πάνω.
------------------------------------------------------

Την ήττα με 4-1 γνώρισε από την Αγγλία η Εθνική μας ομάδα των Παίδων U-17 σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 4ο προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων.
Ο αγώνας έγινε στο Κοινοτικό Στάδιο Κουκλιών στην παρουσία 500 περίπου θεατών.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ των Άγγλων. Τρία τέρματα σε 15 λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ανέβασαν το σκορ στο 4-0 για τους Άγγλους ενώ η Εθνική μας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με πέναλτι του Παπακωνσταντίνου στο τελευταίο λεπτό.
Η εξέλιξη του αγώνα:
11' Γκολ για την Αγγλία με τον Ndukwu.
22' Κεφαλιά του Χαραλάμπους από φάουλ του Κάστανου, αποκρούστηκε από τον Woolston.
31' Ο Αρτυματάς διώχνει στη γραμμή σουτ του Edwards.
45' Ο Ndukwu με πλασέ πετυχαίνει το 0-2 για την Αγγλία.
58' O Ndukwu πετυχαίνει το τρίτο προσωπικό του τέρμα, 0-3 για την Αγγλία.
61' Ο Edwards πετυχαίνει το 0-4 για την Αγγλία.
80' Γκολ για την Κύπρο από πέναλτι του Παπακωνσταντίνου. Το πέναλτι το κέρδισε ο Χαπέσιης. Στη φάση αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Oxford.
Κύπρος (Πάμπος Πίττας): Γ. Μιχαήλ, Κ. Πηλέας, Π. Αρτυματάς, Χ. Καλλής, Α. Νεοφύτου (53' Μ. Ανδρέου), Μ. Χαραλάμπους, Γρ. Κάστανος (65' Χαπέσιης), Ν. Ματθαίου, Στ. Καλλένος (53' Παπακωνσταντίνου), Σ. Κονέ, Σ. Ιωάννου.
Στον πάγκο: Λ. Φλουρή, Α. Νικολάου, Π. Ψύχας, Λ. Κυριάκου.
Αγγλία: Woolston, Yates, Dasilva, Davies, Oxford, Humphreys, Holland (55' Wakefield), Edwards, Willock, Patching, Ndukwu.
Τον αγώνα Κύπρου - Αγγλίας διαιτήτευσε ο Μαλτέζος Clayton Pisani.  Ο
"Πληρώσαμε τα λάθη μας''
«Πληρώσαμε τα λάθη μας. Πήραμε ένα καλό μάθημα για τη συνέχεια. Μπορεί η Αγγλία να έδειξε πως ήταν καλύτερη ομάδα από εμάς στο γήπεδο, όμως, για κάποια από τα τέρματα που δεχτήκαμε, η ευθύνη είναι δική μας. Πρέπει να ανασυνταχθούμε και να αντιδράσουμε κόντρα στη Γαλλία τη Δευτέρα», δήλωσε ο προπονητής της Εθνικής μας Πάμπος Πίττας.
Στον άλλο σημερινό αγώνα του ομίλου η Γαλλία νίκησε με 3-0 τα Σκόπια.

Επόμενος αγώνας για την Εθνική Κύπρου τη Δευτέρα, 27 Οκτωβρίου, στις 15:00 στα Κούκλια με τη Γαλλία.

Την ίδια ημέρα και ώρα η Αγγλία θα παίξει στο Παφιακο με τα Σκόπια. Από τον όμιλο, θα προκριθούν στην επόμενη φάση οι δύο πρώτες ομάδες.