Κυπελλούχος η ΕΝΑ

Σάββατο, 27 Απριλίου 2013
Η Ένωση Νέων Αθηένου αναδείχτηκε σήμερα το μεσημέρι Κυπελλούχος Παίδων U-17 Futsal.

Στον τελικό που έγινε στην κλειστή αίθουσα Μελκονιάν νίκησε μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα στη διαδικασία της παράτασης με 5-4 την ΑΕΛ και κατέκτησε το τρόπαιο.

Η ΑΕΛ στο ημίχρονο προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Γιώργος Καραβίας και Στέφανος Αλεξάνδρου.

Στην επανάληψη η ΕΝΑ μείωσε με τν Χαράλαμπο Πυρογιάτη και λίγο αργότερα ο Στέφανος Αλεξάνδρου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για την ΑΕΛ.

Η ομάδα της Αθηένου έκανε τελικά την ανατροπή και έφτασε στο 4-3 από τέρματα που σημείωσαν οι Ανδρέας Χαρακτά και Κωνσταντίνος Κίτας (2).

Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Στέφανος Αλεξάνδρου ισοφάρισε σε 4-4 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Το καθοριστικό 5-4 για την ΕΝΑ σημείωσε ο Κωνσταντίνος Κίτας.

Μετά τη λήξη του αγώνα έγινε η απονομή στους νικητές από τον Πρόεδρο της Επιτροπής Futsal και μέλος του Διοκητικού Συμβουλίου της ΚΟΠ κ. Γιώργο Μηχανικό.

Η πορεία τους για το μεγάλο τελικό
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους από την προημιτελική φάση.

Στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης η ΑΕΛ απέκλεισε εκτός έδρας το Λειβαδιακό Λειβαδιών με 6-3 και η ΕΝΑ Αθηένου απέκλεισε στην έδρα της με 6-0 τον Παρνασσό Στροβόλου.

Στην ημιτελική φάση ΑΕΛ και ΕΝΑ αγωνίστηκαν στα γήπεδα τους και προχώρησαν με το ίδιο σκορ (6-2). Η ΑΕΛ απέκλεισε τη ΣΠΕ Στροβόλου και η ΕΝΑ το ΑΠΟΕΛ City Futsal.