Αραράτ - Ομόνοια στον τελικό του Κυπέλλου Futsal

Πέμπτη, 25 Απριλίου 2013

Αγωνία για τη διαδικασία των πέναλτι  στην κλειστή αίθουσα Μελκονιάν σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.
---------------------------------------------------------------------------------

Η Αραράτ και η Ομόνοια Λευκωσίας  θα αποτελέσουν και φέτος το ζευγάρι του τελικού Κυπέλλου Ανδρών Futsal.

Στις σημερινές επαναληπτικές αναμετρήσεις η Αραράτ απέκλεισε τον Παρνασσό Στροβόλου στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2, ενώ η Ομόνοια κέρδισε εκτός έδρας το ΑΠΟΕΛ City Futsal με 9-4.

Στην κλειστή αίθουσα Μελκονιάν οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα συναρπαστικό αγώνα που οδηγήθηκε στην παράταση και κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Παρνασσός Στροβόλου κέρδισε την Αραράτ με 3-1 ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα.

Στην επανάληψη ο Παρνασσός κυριάρχησε και με περισσότερες επιλογές κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή του και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 17' ο Ν. Παπαδόπουλος έδωσε προβάδισμα στον Παρνασσό και στο 18' η Αραράτ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Περικλέους.

Στην επανάληψη ο Παρνασσός πέτυχε το 2-1 με τον Τουμαζή στο 36' και τρία δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο Μουντεάνου πέτυχε το 3-1 οδηγώντας έτσι το παιχνίδι στην παράταση.

Το σκορ διατηρήθηκε στο 3-1 για τον Παρνασσό και η λύση τελικά δόθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου επικράτησε η Αραράτ με 4-2 εξασφαλίζοντας εισιτήριο τελικού.

ΑΠΟΕΛ City Futsal - Ομόνοια 4-9
Η Ομόνοια μετά το 5-3 του πρώτου αγώνα στην έδρα της σήμερα κέρδισε εκτός έδρας το ΑΠΟΕΛ City Futsal και προκρίθηκε στον τελικό με συνολικό σκορ 14-7.

Τα τέρματα της Ομόνοιας πέτυχαν οι Μανώλη (3), Κ. Ανδρέου (2), Αντριόλι, Δημητριάδης, Μ. Ιωάννου και Κ. Ιακώβου.

Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Ούρσελ (2), Γιώργος Αλεξίου και Ανδρέας Γεωργίου.