Ήττα με 3-0 από τη Λευκορωσία

Παρασκευή, 5 Απριλίου 2024
Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική μας ομάδα Γυναικών στην προκριματική φάση του UEFA Women's EURO 2025.

Η ομάδα μας ηττήθηκε με 3-0 από τη Λευκορωσία στο Στάδιο Εθνικός Άχνας σε αγώνα που αφορούσε τον πρώτο όμιλο της 3ης Κατηγορίας.

Το γρήγορο γκολ στο ξεκίνημα επηρέασε αρνητικά την προσπάθεια και δυστυχώς ήρθε και το δεύτερο λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Δημιούργησε τις ευκαιρίες η ομάδα μας και θα μπορούσε να σκοράρει σε αυτό το νέο ξεκίνημα.

Η Λευκορωσία άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό με την Kubichnaya και στο 45+2 με πέναλτι η Shuppo πέτυχε το 2-0. Το 3-0 διαμόρφωσε στο 90+5 η Shlapakova

Κύπρος (Στέφανος Βοσκαρίδης): Ματθαίου, Γεωργίου (56' Κυριακίδη), Χάρτυ, Σάββα, Σιακαλλή (79' Ελίνα Παναγιώτου), Μ. Παναγιώτου, Γιάννου (56' Χαραλάμπους), Φρίτα, Αριστοδήμου, Βιολάρη, Ε. Μιχαήλ (69' Ελένη Παναγιώτου).

Πρώτη συμμετοχή για την Χριστίνα Κυριακίδη με τη φανέλα της Εθνικής μας.

Σήμερα για τον όμιλο μας έγινε επίσης ο αγώνας Γεωργία - Λιθουανία που έληξε ισόπαλος 2-2.

Για την Εθνική μας ακολουθεί εκτός έδρας παιχνίδι στη Λιθουανία την Τρίτη 9 Απριλίου. Την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί στην Κύπρο ο αγώνας της Λευκορωσίας με τη Γεωργία.