Μόνος στην κορυφή ο Οθέλλος Αθηαίνου

Σάββατο, 6 Μαρτίου 2021
Στιγμιότυπο από τον αγώνα Κούρης Ερήμης - ΠΑΕΕΚ που έληξε ισόπαλος 1-1.

Συνεχίζεται ο έντονος συναγωνισμός στο Πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας μετά και από την ολοκλήρωση των σημερινών αναμετρήσεων της 22ης αγωνιστικής.

Από τις ομάδες που προπορεύονται είχαν απώλειες Άρης και ΠΑΕΕΚ.

Η πρώτη τετράδα της βαθμολογίας: Οθέλλος 42, Αγία Νάπα 41, ΠΑΕΕΚ 40, Άρης 40

Στην Αθηαίνου ο Οθέλλος νίκησε με 2-1 την ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα. Στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ραφαήλ Αναστασίου και στο 28ο λεπτό ο Ανδρέας Νιόκκα πέτυχε το 2-0. Η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε στο 32ο λεπτό με τον Γιώργο Νεοφύτου.

Στην Ερήμη Κούρης και ΠΑΕΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Οι γηεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Κόνορ και στο 28ο λεπτό ο Καπαρτής ισοφάρισε για την ΠΑΕΕΚ.

Στην Ξυλοτύμπου η τοπική ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τον Άρη. Στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γκονσάλβες και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Η αυλαία της αγωνιστικής άνοιξε χθες με το νικηφόρο εκτός έδρας 1-0 της Αγίας Νάπα έφτασε επί της Ομόνοιας Αραδίππου.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

ΑΕΖ - ΑΣΙΛ Λύσης 0-2 (52' Χούτρης, 89' Μούσιτς)
Κούρης Ερήμης - ΠΑΕΕΚ 1-1
Αλκή Ορόκλινης - Ακρίτας Χλώρακας 3-2 (13' Κατσιατή, 30' Ολατούντζι, 70' Χαραλάμπους / 21' Μ. Χριστοδούλου, 85' πεν. Ζήνωνος)
ΘΟΪ Λακατάμιας - Ονήσιλος Σωτήρας 2-1 (34' Κονομής, Οκκαρίδης 88' / 80' πεν. Ντεβέσα)
Αχυρώνας Λιοπετρίου - Αναγέννηση Δερύνειας 0-1 (Χρήστος Ευσταθίου 55')
Οθέλλος Αθηαίνου - ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα 2-1
ΠΟ Ξυλοτύμπου - Άρης 0-0

Κυριακή 7 Μαρτίου (15:30)