17η σερί νίκη για Apollon Ladies, 2-1 η Σαλαμίνα την Ομόνοια στο ντέρμπι

Κυριακή, 7 Φεβρουαρίου 2021
Φωτογραφία από την επίσημη σελίδα της ομάδας Apollon Ladies στο Facebook από τον αγώνα Apollon Ladies - Λευκοθέα.

Άρχισε σήμερα η αγωνιστική δράση της β' φάσης του Πρωταθλήματος Γυναικών Dimco με τη συμμετοχή οκτώ ομάδων σε δύο ομίλους.

Στο ντέρμπι που αφορούσε τον πρώτο όμιλο, η 2η της κατατάξης Νέα Σαλαμίνα Αρτοποιεία Πύργος νίκησε με 2-1 την Ομόνοια Λευκωσίας και της ξέφυγε κατά έξι βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 39ο λεπτό η Άντρη Βιολάρη, στο 41ο λεπτό η Σάρα Παπαδοπούλου ισοφάρισε σε 1-1 για την Ομόνοια και στο 45ο λεπτό η Μαρία Ιωάννου έδωσε εκ νέου προβάδισμα, 2-1 στη Νέα Σαλαμίνα, που τελικά διαμόρφωσε και το αποτέλεσμα στον Πύργο.

Η πρωτοπόρος ομάδα Apollon Ladies πανηγύρισε την 17η σερί νίκη της μετά το 3-1 επί της Λευκοθέας  Λατσιών και διατήρησε τις αποστάσεις από τη Νέα Σαλαμίνα.

Σκόραρε στην πρώτη της συμμετοχή η Nadine Heslam (25'), άλλα δύο τέρματα από τη Φρίντα (53', 66') που έφτασε στα 37. Για τη φιλοξενούμενη ομάδα σκόραρε στο 42ο λεπτό με πέναλτι η Ιφιγένεια Γεωργαντζή.

Σημειώνεται ότι οι ομάδες μεταφέρουν μαζί τους το βαθμολογικό απολογισμό της πρώτης φάσης.