Ανόρθωση - Νέα Σαλαμίνα 3-2, ΑΕΛ - Ομόνοια 1-1, Δόξα - ΑΕΚ 0-1

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020
Η Ανόρθωση νίκησε με 3-2 τη Νέα Σαλαμίνα εντός έδρας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ομόνοιας με την ΑΕΛ στο Τσίρειο, ξέφυγε τέσσερις βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Ανόρθωση ανέβηκε στους 43 βαθμούς έναντι 39 της Ομόνοιας και 38 του ΑΠΟΕΛ.

Ο Ντούρις χάρισε τη νίκη στην Ανόρθωση στο ντέρμπι με τη Νέα Σαλαμίνα, σκοράροντας το νικητήριο τέρμα δέκα λεπτά πριν το τέλος. Η Ανόρθωση είχε προηγηθεί με 1-0 και 2-1 στο πρώτο ημίχρονο με τους Σελίν (7΄) και Γκαλίτσιο (22΄) με τον Κίγκσλεϊ να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές στο 8΄και στο 44΄.

Στη Λεμεσό, η ΑΕΛ προηγήθηκε της Ομόνοιας με τον Μαϊντεβατς στο 18΄, ο Μποτεάγκ ισοφάρισε για την Ομόνοια στο 41΄ με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η ΑΕΚ επί της ουραγού Δόξας στο Μακάρειο Στάδιο με 1-0. Με τη νίκη της αυτή, η ΑΕΚ έφτασε τους 31 βαθμούς, ένα λιγότερο από τον τέταρτο Απόλλωνα ενώ, εξασφάλισε συμμετοχή  στην πρώτη εξάδα στη Β΄φάση του Πρωταθλήματος.

Ο Τρισκόφσκι στο 54΄ με το 18ο του τέρμα στη σεζόν χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ ενώ για τη Δόξα, ο Κάρλοςσ το 89΄ εκτέλεσε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα έξω.