Εκτός έδρας νίκη της Ανόρθωσης επί της ΑΕΚ, πέρασε από το Δασάκι η ΑΕΛ

Σάββατο, 30 Νοεμβρίου 2019
Παραμονή στην κορυφή για άλλη μια αγωνιστική για την Ανόρθωση. Σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta νίκησε με 2-1 εκτός έδρας την ΑΕΚ, και ανέβηκε στους 24 βαθμούς, αφήνοντας την αντίπαλο της στους 15. Η Ανόρθωση έχει δέκα αγώνες, αφού εκκρεμεί ο αναβληθέν αγώνας με το ΑΠΟΕΛ.

Ο Καλτσάς με ένα ασύλληπτο, μονοκομματο σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση sto 34' ενώ ο Νταουσβίλι με επίσης ωραίο σουτ από διαγώνια θέση πέτυχε το 0-2 στο 54'. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Τρισκόφσκι στις καθυστερήσει. Το Τρισκόφσκι έφτασε τα 11 τέρματα και προηγείται στον πίνακα των σκόρερ.

Με τέρμα του Χουράδο στο 29ο λεπτό, η ΑΕΛ νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τον Εθνικό και με 18 βαθμούς ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Εθνικός έμεινε στην 8η θέση με 11 βαθμούς.

Η ΑΕΛ αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 77' λόγω αποβολής του Γκαστανάγια.