Σπουδαία νίκη με ανατροπή μέσα στο Καζακστάν με 2-1

Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου 2019
Σημαντική εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για την Εθνική μας και σταθεροποίηση στο τρίτο σκαλοπάτι του ομίλου μας για την προκριματική φάση του EURO 2020.

Κέρδισε στο Στάδιο Αστάνα Αρένα το Καζακστάν με 2-1 και βρισκόμαστε στην τρίτη θέση με δέκα βαθμούς.

Η Εθνική μας παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και με το νικηφόρο 2-1 ανεβήκαμε μόνοι μας στην τρίτη θέση.

Στο τελευταίο ημίωρο οι διεθνείς μας κυριάρχησαν και πανάξια πέτυχαν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με ανατροπή και με απολογισμό δέκα βαθμούς την ερχόμενη Κυριακή θα αντιμετωπίσουμε τη Ρωσία με στόχο το καλύτερο.

Στο 21ο λεπτό πολύ καλή προϋπόθεση για την Εθνική μας. Ο τερματοφύλακας του Καζακστάν απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο Παπουλής.

Στο 34ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γερλάνοφ από κοντά άνοιξε το σκορ για το Καζακστάν, 1-0. Προηγήθηκε κεφαλιά του Μαλίφ στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Ακολούθως οι γηπεδούχοι πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες και σε δύο περιπτώσεις ο Κωνσταντίνος Παναγή πραγματοποίησε πολύ καλές αποκρούσεις.

Μέχρι να επιτευχθεί το γκολ το Καζακστάν δεν ήταν καλύτερο από την ομάδα μας ούτε και δημιουργήθηκαν μεγάλες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό διαφορποιήθηκε και η Εθνική μας ιδιαίτερα στο τελευταίο ημίωρο κυνήγησε την ανατροπή και δίκαια πανηγύρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Στο 73ο λεπτό μετά από σέντρα του Σπόλιαριτς ο Πιέρος Σωτηρίου σωστά τοποθετημένος, με κεφαλιά ισοφάρισε για την Εθνική μας (1-1).

Στο 75΄ δημιουργήθηκε η προϋπόθεση για να πετύχουμε και δεύτερο γκολ, όμως την κεφαλιά του Νικόλα Ιωάννου εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Καζακστάν, δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 78ο λεπτό.

Στο 84ο λεπτό ο Ζαχαρίου πασάρει στον Κωστή και ο τελευταίος από πλάγια θέση γυρίζει τη μπάλα στην επανορθωτική του Καζακστάν, εκεί που έτρεχε ο Νικόλας Ιωάννου και από κοντά διαμόρφωσε το 2-1 για την Εθνική μας. Πρώτο γκολ για τον Ιωάννου με τη φανέλα της Εθνικής μας.

Κύπρος: Παναγή, Μιντίκκης (46' Ζαχαρίου), Ιωάννου, Λαϊφης, Μερκής (61' Σπόλιαριτς), Κούσουλος, Αρτυματάς, Κωστή, Χ. Κυριάκου, Παπουλής (87' Μαργκάσα), Σωτηρίου.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και τον περασμένο Σεπτέμβρη στο Στάδιο ΓΣΠ με τον αγώνα να ολοκληρώνεται ισόπαλος 1-1. Το Καζακστάν στην έδρα του σε αυτή τη διοργάνωση έχει νικήσει με 3-0 την Σκωτία και με 4-0 το Σαν Μαρίνο ενώ έχασε με 4-0 από τη Ρωσία.

6. Σαν Μαρίνο 6 0-28 0

Αμέσως μετά τον αγώνα, η αποστολή της Εθνικής μας θα ταξιδέψει για την Κύπρο και από την Παρασκευή το απόγευμα θα αρχίσει η προετοιμασία για τον Κυριακάτικο αγώνα με τη Ρωσία στο ΓΣΠ (19:00).