Νίκη του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι

Κυριακή, 17 Μαρτίου 2019
Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 3-1 εκτός έδρας τον Απόλλωνα στο ντέρμπι κορυφής και επέστρεψε ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με ένα βαθμό περισσότερο από τον αντίπαλο του. Στους 54 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ, στους 53 ο Απόλλων μετά από τρεις αγωνιστικές στη Β' φάση του Πρωταθλήματος Cyta.

Ο Απόλλων προηγήθηκε με το Ζελάγια στο 48', ο Νατέλ με πέναλτι στο 65' ισοφάρισε σε 1-1, ο Τάμαρι στο 68' πέτυχε το 1-2 και ο Σόουζα στο 78' διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Πρώτη νίκη για την Ανόρθωση στη Β' φάση του Πρωταθλήματος, 1-0 εκτός έδρας την Πάφο. Ο Ζοάο Βίκτορ με απευθείας φάουλ στις καθυστερήσεις πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα. Στους 32 βαθμούς και στην 1η θέση του Β' ομίλου η Ανόρθωση, στους 22 και στην 5η θέση του ομίλου η ομάδα της Πάφου.

Επιστροφή στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο για τη Δόξα που νίκησε με 4-1 εκτός έδρας την Αλκή. Στους 24 βαθμούς η Δόξα, στους 23 η Αλκή και η μάχη για παραμονή στην Α' Κατηγορία αναμένεται αμφίρροπη.

Η Αλκή προηγήθηκε με τον Σπόλιαριτς στο 8ο λεπτό αλλά η Δόξα αντέδρασε και ισοφάρισε στο 12΄με το Ζατλ, πήρε προβάδισμα στο 25' με τον Μπατίν και στη συνέχεια, πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο με τους Χατζηβασίλη (67') και Λουίς Κάρλος (70').