Νίκες για Ομόνοια και Απόλλωνα στο Πρωτάθλημα Cyta

Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2019
Ο Κολοβός (αριστερά) και ο Ραμίρεζ πέτυχαν τα τέρματα της Ομόνοιας.
----------------------------

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta, η Ομόνοια νίκησε με 3-1 τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από την πρώτη εξάδα.

Η Ομόνοια παρέμεινε στην 7η θέση με 23 βαθμούς, έναντι 26 της Νέας Σαλαμίνας που είναι στην 4η θέση.

Ο Δημήτρης Κολoβός πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα της Ομόνοιας στο 59' και στο 65', ο Τιάγκο μείωσε σε 2-1 στο 69' και ο Ραμίρεζ πέτυχε το τελικό 3-1 στο 73'.

Ο Απόλλων πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ερμή νικώντας τον με 3-0 και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του Κυριακάτικου ντέρμπι της ΑΕΛ με το ΑΠΟΕΛ (16:00, Τσίρειο) για να γνωρίζει πόσο κοντά θα βρίσκεται στην κορυφή.

Ο Απόλλων ανέβηκε στους 37 βαθμούς, όσους έχει και η ΑΕΛ ενώ το ΑΠΟΕΛ προηγείται με 38. Ο Ερμής παρέμεινε 11ος με 8 βαθμούς.

Ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα στο 6ο λεπτό ενώ το 2-0 σημειώθηκε στο 42'  όταν από προσπάθεια του Σαρδινέρο, ο Μπανούσης δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα στη γράμμη, στέλνοντας την στην εστία.  Στο 84' ο Βάλε απέκρουσε πέναλτι του Μαρτίνιουκ και στις καθυστερήσεις ο Καραγιόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.