Νίκες για ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση στη 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta

Κυριακή, 9 Δεκεμβρίου 2018
Με νίκες του ΑΠΟΕΛ και της Ανόρθωσης συνεχίστηκε την Κυριακή η 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ και ανέβηκε στην πρώτη θέση με 26 βαθμούς, έχοντας ένα αγώνα περισσότερο από την ΑΕΛ και τον Απόλλωνα που έχουν από 25 βαθμούς.

Ο Μοράις άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ στο 30o λεπτό με πέναλτι. Από προσπάθεια του Καζού, ο Μιντίκκης σκόραρε αυτογκόλ στο 38ο λεπτό διαμορφώνοντας το 2-0 για το ΑΠΟΕΛ.

Ο Ενσούε στο 81ο λεπτό και ο Ντε Βινσέντι στις καθυστερήσεις ανέβασαν το σκορ στο 4-0 για το ΑΠΟΕΛ.

Νίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση, 3-1 τη Δόξα και άνοδος στην 4η θέση, ισόβαθμη με την ΑΕΚ και τη Νέα Σαλαμίνα στους 19 βαθμούς, με την ΑΕΚ όμως να έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Η Δόξα προηγήθηκε με τον πρώτο σκόρερ του Πρωταθλήματος Σαντίκ ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό φτάνοντας τα 11 τέρματα. Ο Πράνιτς ισοφάρισε με πέναλτι στο 20ο λεπτό, ο Μπεσάτ πέτυχε το 2-1 στο 53' για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Κατσαράβα στο 80ο λεπτό.

Η Δόξα έμεινε στην 8η θέση με 14 βαθμούς.