Νταμπλ για την Αραράτ. Μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Futsal, πανηγύρισε σήμερα (14/5) και την κατάκτηση του Κυπέλλου Ανδρών. Στον  τελικό που έγινε  στην κλειστή αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», επικράτησε με 5-3  (ημίχρονο 3-0) της Ομόνοιας Λευκωσίας.
ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ">

Πήρε και το Κύπελλο η Αραράτ

Παρασκευή, 14 Μαΐου 2010
Νταμπλ για την Αραράτ. Μετά την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Futsal, πανηγύρισε σήμερα (14/5) και την κατάκτηση του Κυπέλλου Ανδρών. Στον  τελικό που έγινε  στην κλειστή αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», επικράτησε με 5-3 (ημίχρονο 3-0) της Ομόνοιας Λευκωσίας.

Το συγκρότημα του Άρα Πετροσιάν παρουσιάστηκε πιο εύστοχο και πέντε λεπτά πριν από το φινάλε ήταν μπροστά στο σκορ με 5-1. Στην πρώτη της παρουσία σε τελικό, η Ομόνοια πάλεψε και στο πλευρό της είχε την έντονη υποστήριξη του κόσμου της.

Η Αραράτ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και από τέρματα που πέτυχαν οι Γκεόργκι Τοτλάτζε (3') και  Όλεγκς (9', 17') προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο  με 3-0.

Σ' αυτό το χρονικό διάστημα,  η Ομόνοια είχε διπλό δοκάρι (15') μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ντακόρ και στο 16' σε νέο πέναλτι του Ντακόρ, ο Βάσος Κυπριανού με εξαιρετική επέμβαση διατήρησε το μηδέν παθητικό για την Αραράτ.

Οι  «πράσινοι» πέραν από τη φάση με το διπλό δοκάρι, νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 7' και 13' αντίστοιχα, δημιούργησαν επίσης σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Σημειώνουμε ότι ο  τερματοφύλακας της Αραράτ τραυματίστηκε στο χέρι και αντικαταστάθηκε από τον Γιώργο Χριστοφή λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη (27΄)  ο Καμέλ Χαμπτούτ μείωσε για την Ομόνοια και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τοτλάτζε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 για την Αραράτ.

Στο 29΄ ο Μανώλη σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χριστοφή και στο 32΄ο Ιάκωβος Παπαδόπουλος πέτυχε το 5-1 για την Αραράτ. Μείωσε για την Ομόνοια σε 5-2 στο 35' με πέναλτι ο αρχηγός της Μανώλη Μανώλη και  ο Ντακόρ στο 39' διαμόρφωσε το 3-5.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Οδυσσέως, Χαμπτούτ, Μανώλη, Ντακόρ, Αλεξεγιέφ (Ομήρου, Ρέζο, Ιωάννου)

ΑΡΑΡΑΤ: Κυπριανού, Παπαδόπουλος, Ναζαρετιάν, Τοτλάτζε, Όλεγκς (Ούρσελ, Πολυβίου, Χριστοφή)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέτρος Παναγίδης, Κώστας Νικολάου

**Στον αποψινό τελικό διατέθηκαν 738 εισιτήρια.