Κυπελλούχος ο Απόλλωνας

Κυριακή, 3 Μαΐου 2015
Η απονομή του Κυπέλλου στην αρχηγό του Απόλλωνα Μαργαρίτα Σοφοκλέους από το μέλος του Δ.Σ. της ΚΟΠ κ. Θάσο Παναγιώτου. Περισσότερες φωτογραφίες στην υφιστάμενη σελίδα δεξιά.
-----------------------

Ο Απόλλωνας Λεμεσού κατέκτησε το Κύπελλο Γυναικών, νικώντας στον τελικό που έγινε στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τη Λευκοθέα Λατσιών με 3-0.

Η ομάδα του Απόλλωνα κατέκτησε και το Πρωτάθλημα, φτάνοντας φέτος στην 7η συνεχόμενη κατάκτηση νταμπλ.

Το σκορ στο σημερινό τελικό διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ μετά από προσπάθεια της Σιδηρά και αυτογκόλ της Ξένιας Γεωργίου.

Στο 7ο λεπτό η Σιδηρά με σέντρα σουτ από πλάγια θέση πέτυχε το 2-0 για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 για τον Απόλλωνα η Μαργαρίτα Σοφοκλέους με κοντινό πλασέ στο 40ο λεπτό.

Λευκοθέα (Άγγελος Γρηγορίου): Μ. Μαθθαίου, Μ. Τουμάζου, Ξ. Γεωργίου, Στ. Σοφοκλέους (46' Ε. Παπαπαύλου), Ε. Ιωνά, Α. Μιχαήλ, Φλ. Αντωνίου, A. Ιουσάν, Σ. Παπαδοπούλου,  Θ. Μοδέστου (75' Καλλένου), Μ. Παναγιώτου (61' Χρ. Χαραλάμπους).

Αναπληρωματικές: Ν. Σοφοκλέους, Ε. Νικολάου, Ε. Τουμπή, Π. Θεοφίλου, Μ. Πιερή.

Apollon Ladies (Βαλεντίνος Κουλουντής): Ε. Ττάκκα, Μ. Σοφοκλέους, Ρ. Κουτσιέρι, Κ. Ιορδάνους, Δ. Σιδηρά, Χρ. Σολωμού, Α. Βιολάρη, Γ. Γκόγκμαν (82' Ζαμπά), Π. Αντωνίου, Λ. Χρυσοστόμου (52' Μπρούμελ), Κ. Κυνοσίδου (60' Μ. Ιωάννου).

Αναπληρωματικές: Ε. Κουτσόφτα, Π. Δημητρίου, Η. Αντωνίου, Στ. Οικονομίδου, Μ. Νικολάου.

Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν απονομές τόσο στη φιναλίστρια ομάδα της Λευκοθέας όσο και στην κυπελλούχο ομάδα του Απόλλωνα από το μέλος του Δ.Σ. της ΚΟΠ κ. Θάσο Παναγιώτου.

Τον αγώνα διαιτήτευσε η Χαρά Λοϊζου. Βοηθοί διαιτητές ήταν η Ξένια Ηροδότου και η Δέσποινα Δημοσθένους. Τέταρτη διαιτητής ήταν η Χρύσω Γεωργίου και παρατηρητής ο Κυριάκος Νεοφύτου.