Αποφάσεις Δικαστικής Επιτροπής (02/04/2014)

Τετάρτη, 2 Απριλίου 2014
Αποφάσεις από τη σημερινή συνεδρία της Δικαστικής Επιτροπής της ΚΟΠ.

Αναλυτικά οι αποφάσεις:
*Καταγγελία του Διαιτητή Ανδρέα Κωνσταντίνου κατά του Χρίστου Τζαμά ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας που αποβλήθηκε γιατί αλληλοκτυπήθηκε με αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον   αγώνα   Πρωταθλήματος Νέων Κάτω των 21 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΑΕΛ Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/23.03.2014
Απόφαση: Αποκλεισμός 3 αγωνιστικές και χρηματικό πρόστιμο
*Καταγγελία του Διαιτητή Ανδρέα Κωνσταντίνου κατά του Ανδρέα Μιχαήλ ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ Λεμεσού που αποβλήθηκε γιατί αλληλοκτυπήθηκε με αντίπαλο ποδοσφαιριστή στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων Κάτω των 21 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΑΕΛ Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας /23.03.2014

*Καταγγελία του Διαιτητή Ηλία Ηλία κατά του Ζήνωνα Μιχαηλίδη ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ Κουκλιών που αποβλήθηκε γιατί εξυβρισε τον διαιτητή στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων Κάτω των 21 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας – ΑΕΚ Κουκλιών/23.03.2014
*Καταγγελία του Διαιτητή Μιχάλη Ανδρέου (Λεμεσός) κατά του Ιωάννη Σωφρονίου ποδοσφαιριστή του ΑΡΗ Λεμεσού που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα Πρωταθλήματος ELITE Παίδων Κάτω των 17 Α’ Β’ Γ’ Δ’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας/23.03.2014
Απόφαση: Αποκλεισμός 1 αγωνιστικής και χρηματικό πρόστιμο
*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας:
(α) για επεισόδια που δημιούργησαν οπαδοί της κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για προσωρινή διακοπή του αγώνα κατά 1 λεπτό κατά το α’ ημίχρονο και 8 λεπτά κατά το β’ ημίχρονο κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για μεταφορά επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(δ) για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου (1) (2) (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(ε) για ρίψη αντικειμένων κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(στ) για είσοδο μη εξουσιοδοτημένων προσώπων εντός του αγωνιστικού χώρου και των αποδυτηρίων μετά τη λήξη το αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 36 και 37 του Κεφαλαίου 7 της Προκήρυξης ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ως επίσης και του άρθρου 10 (2) (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/19.03.2014
Απόφαση: Χρηματικό πρόστιμο για όλες τις καταγγελίες
*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ Λευκωσία για ρίψη αντικειμένων κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΠΟΕΛ Λευκωσία/19.03.2014
Απόφαση: Χρηματικό πρόστιμο
*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λεμεσού για είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο μετά το τέλος του αγώνα για πανηγυρισμούς κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΑΡΗΣ Λεμεσού/19.03.2014
*Καταγγελία κατά της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου:
(α) για μεταφορά επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου (1) (2) (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/19.03.2014
*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λεμεσού:
(β) για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου (1) (2) (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λεμεσού – ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας/23.03.2014
*Καταγγελία κατά του ΕΡΜΗ Αραδίππου:
(α) για επεισόδια που δημιούργησαν οπαδοί του ρίχνοντας κροτίδες προς τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
Απόφαση: Ένας εντός έδρας αγώνας του χωρίς φιλάθλους
--------------------
(β) για μεταφορά επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου (1) (2) (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(δ) για προσωρινή διακοπή του αγώνα κατά 2 λεπτά και 6 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΕΡΜΗΣ Αραδίππου – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/23.03.2014
*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ Λεμεσού γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 2 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΕΚ Λάρνακας/23.03.2014
*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ Λάρνακας γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 2 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 10 (2) (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΕΚ Λάρνακας/23.03.2014
*Καταγγελία κατά:
(1) της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς:
(α) γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
Απόφαση:
(β) για είσοδο μη εξουσιοδοτημένων προσώπων εντός του αγωνιστικού χώρου μετά τη λήξη το αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 36 και 37 του Κεφαλαίου 7 της Προκήρυξης ΓΛΑΥΚΟΣ ΚΛΗΡΙΔΗΣ ως επίσης και του άρθρου 10 (2) (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(2) του Δημήτρη Προκοπίου εφόρου της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς που αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες προς το διαιτητή στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παρεκκλησιάς – ΔΙΓΕΝΗΣ Ορόκλινης/22.03.2014
*Καταγγελία κατά της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ ΘΟΙ Λακατάμειας γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ ΘΟΙ Λακατάμειας – ΕΛΠΙΔΑ Ξυλοφάγου /22.03.2014
*Καταγγελία κατά του ΔΙΓΕΝΗ ΑΚΡΙΤΑ Μόρφου γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΕΘΝΙΚΟΣ Λατσιών – ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου/22.03.2014
* Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος U-21 A’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΑΡΗΣ Λεμεσού – ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ Πάφου/23.03.2014
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ του Άρη και επιβλήθηκε χρηματικό πρόστιμο στην ΑΕΠ
*Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος U-21 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου – ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Κιτίου/22.03.2014
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ της Ένωσης και επιβλήθηκε πρόστιμο στον Σπάρτακο
* Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος U-17 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΑΛΚΗ Λάρνακας – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου/23.03.2014
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ της Νέας Σαλαμίνας και επιβλήθηκε πρόστιμο στην Αλκή
*Καταγγελία κατά του διαιτητή Στάθη Μανώλη γιατί ενώ ήταν διαιτητής στο αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ Ιδαλίου – ΠΑΕΕΚ Κερύνειας/19.10.2013 προέβηκε σε αλλοίωση του φύλλου αγώνος κατά παράβαση του άρθρου 21 του Κεφ. 9 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014.
Απόφαση: Αποκλεισμός 2 αγωνιστικών από τις αξιολογήσεις
*Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος U-21 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2013-2014 ΦΟΙΝΙΚΑΣ Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς – ΑΧΥΡΩΝΑΣ Λιοπετρίου/23.03.2014
Απόφαση: Κατακυρώθηκε με 3-0 υπέρ του Φοίνικα και επιβλήθηκε χρηματικό πρόστιμο στον Αχυρώνα
(α) της ΔΟΞΑΣ Κατωκοπιάς ότι κατά παράβαση της Προκήρυξης του Πρωταθλήματος U-21 Β’ Κατηγορίας ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/23.03.2014 χρησιμοποίησε αντικανονικά τον ποδοσφαιριστή Αντρέα Γεωργίου και συγκεκριμένα ο ποδοσφαιριστής ήταν τιμωρημένος λόγω συμπλήρωσης κίτρινων καρτών
(β) του ποδοσφαιριστή Αντρέα Γεωργίου ότι έλαβε μέρος αντικανονικά ενώ δεν εδικαιούτο να αγωνισθεί στον αγώνα Πρωταθλήματος U-21 B’ Κατηγορίας ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΔΟΞΑ Κατωκοπιάς/23.03.2014 διότι ήταν τιμωρημένος λόγω συμπλήρωσης κίτρινων καρτών
Απόφαση: Αποκλεισμός 2 αγωνιστικών και χρηματικό πρόστιμο