Ομόνοια - ΑΠΟΕΛ City Futsal 5-3, Παρνασσός - Αραράτ 1-3

Παρασκευή, 19 Απριλίου 2013
Στιγμιότυπο από το σημερινό παιχνίδι μεταξύ της Ομόνοιας με το ΑΠΟΕΛ City Futsal.
-------------------------------------------------------------------------

Δράση Κυπέλλου Futsal είχαμε σήμερα με τους πρώτους αγώνες της ημιτελικής φάσης.

Τέσσερεις ομάδες διεκδικούν τα δύο εισιτήρια για το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης και το σκηνικό θα ξεκαθαρίσει την ερχόμενη βδομάδα μέσα από τις επαναληπτικές αναμετρήσεις.

Η δράση ξεκίνησε στην κλειστή αίθουσα του Παρνασσού όπου ο Παρνασσός Στροβόλου φιλοξένησε την ομάδα του Αραράτ που επικράτησε με 3-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16' με τον Μοντέανου και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη από τέρματα που πέτυχαν οι Περέϊρα (22'), Χρ. Ιακώβου (27') και Βίκτορ (39').

Στις δύο φετινές αναμετρήσεις του Πρωταθλήματος είχαμε μια ισοπαλία (3-3) και μία νίκη (3-1) του Παρνασσού.

Στην αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» η  Ομόνοια νίκησε με 5-3 το  ΑΠΟΕΛ City Futsal.

Στο ημίχρονο η Ομόνοια προηγήθηκε με 3-0 από τέρματα που πέτυχαν οι Αντριόλι (5'), Μανώλη (14') και Αντρέι (17').

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 3-3 με τέρματα που πέτυχαν οι Ούρσελ (21') και Ανδρέας Γεωργίου (25', 26').

Στο 34' οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα (4-3) με τον Μάρκο Ιωάννου και στο 38' ο Μανώλη διαμόρφωσε το 5-3.

Στις φετινές αναμετρήσεις του Πρωταθλήματος και στις δύο φάσεις είχαμε μια ισοπαλία (3-3) και τρεις νίκες της Ομόνοιας με 9-1, 4-2 και 6-4.

Πως έφτασαν στους «4»
Πρώτη φάση: Παρνασσός-Απελευθέρωση 7-2, ΕΝΑ Αθηένου-Αραράτ 0-10, ΑΠΟΕΛ City Futsal-Πανεπιστήμιο 7-3. Η Ομόνοια προκρίθηκε χωρίς αγώνα.

Δεύτερη φάση: Ομόνοια-Άτλας Αγλαντζιάς 11-1, Παρνασσός Στροβόλου-Δημητράκης Χριστοδούλου 12-3, Αραράτ-ΑΕΛ 4-2, Σταυραετός Αγλαντζιάς-ΑΠΟΕΛ City Futsal 5-8.

Προημιτελική φάση: Παρνασσός-ΕΝΠ Μέλισσα Αγίας Νάπας με 7-2, ΑΠΟΕΛ City Futsal-Λειβαδιακός Λειβαδιών 6-5, Ελπίδα Αστρομερίτη-Αραράτ 0-5, Ομόνοια-Αρίων Εργατών 2-1.