Το ΘΟΪ κατέκτησε το Κύπελλο Coca - Cola Γ' - Δ' Κατηγορίας.

">

Κυπελλούχο το ΘΟΪ Λακατάμιας

Τετάρτη, 3 Απριλίου 2013
Το ΘΟΪ Λακατάμιας με γκολ του Δημήτρη Μάρη στην επανάληψη κέρδισε με 1-0 την ΕΝΑΔ και πανηγύρισε για πρώτη φορά την κατάκτηση του Κυπέλλου Coca - Cola Γ' - Δ' Κατηγορίας.

Ο μεγάλος τελικός έγινε στο Δημητικό Στάδιο Πόλεως Χρυσοχούς στην παρουσία 1500 φίλων του ποδοσφαίρου.

Δεύτερη παρουσία της ΕΝΑΔ σε τελικό, όμως ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου.

Στο πρώτο ημίχρονο παρά την προσπάθεια των δύο ομάδων έλειψαν οι μεγάλες φάσεις.

Στο 40' μακρινό σουτ του Σαμψών έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Χριστοδούλου.

Στο 43' σουτ του Μάρη έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Θεοδώρου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γρήγορο γκολ και το ΘΟΪ στο 61' ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με τον Δημήτρη Μάρη.

Μετά από δυνατό βολέ του τερματοφύλακα της ομάδας του ο έμπειρος ποδοσφαιριστής εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της ΕΝΑΔ και με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα (1-0) στο ΘΟΪ, που τελικά χάρισε και το τρόπαιο.

Η ΕΝΑΔ μετά το σε βάρος της σκορ κυνήγησε την ισοφάριση και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες χωρίς να φτάσει όμως στο γκολ.

ΘΟΪ Λακατάμιας: Χριστοδούλου, Ανδρέου, Κυριάκου, Ρούσσου, Θεοφάνους, Κατσιολούδης, Μάρης, Μιχαήλ (70' Γ. Ιωάννου), Γεωργιάδης (86' Φρ. Ιωάννου), Βασιλείου, Χρ. Ευθυμίου.

ΕΝΑΔ: Θεοδώρου, Γαλάνης, Σωκράτους, Νικολάου, Θανέλας, Χριστοφίδης, Ζαφειρίδης (74' Σίζα), Μπογκτάνοφ, Σαμψών, Καλαλά (66' Γιαννακού), Γιόμπο.

*Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ανδρέας Ορθοδόξου. Λόγω τραυματισμού, στο 80' τον αντικατέστησε ο τέταρτος διαιτητής Νικόλας Αθανασίου.

*Διατέθηκαν 821 εισιτήρια. Σημειώνεται ότι η είσοδος για τα παιδιά ήταν ελεύθερη.