Η ΕΝΑΔ φτάνει για δεύτερη φορά στον τελικό.

">

Η πορεία για τον τελικό

Τετάρτη, 3 Απριλίου 2013
Η ΕΝΑΔ φτάνει για δεύτερη φορά σε τελικό Κυπέλλου Coca - Cola Γ' - Δ' Κατηγορίας με στόχο αυτή τη φορά την κατάκτηση του τροπαίου.

Στους πέντε αγώνες που έδωσε η ομάδα για τις προκριματικές φάσεις πέτυχε 12 τέρματα και δέχτηκε 5, διατηρώντας μια φορά το μηδέν παθητικό.

Πιο παραγωγικό ήταν το δεύτερο μέρος των αγώνων της ΕΝΑΔ όπου σημείωσε τα επτά από τα δώδεκα της τέρματα.

Η ΕΝΑΔ προκρίθηκε στον τελικό αήττητη και στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι στους τρεις αγώνες που έδωσε στην έδρα της πανηγύρισε ισάριθμες νίκες.

Στα αξιοσημείωτα επίσης το γεγονός ότι το συγκρότημα του Γιώργου Πολυβίου απέκλεισε δύο ομάδες (Παρεκκλησιά, Διγενής Ορόκλινης) που κέρδισαν άνοδο και τον Σπάρτακο Κιτίου που είχε πρωταγωνιστική πορεία στο Πρωτάθλημα Cyta Γ’ Κατηγορίας.

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΝΟΝΙ
Ο Ταξιάρχης Θανέλας στη διαδρομή για τον τελικό πέτυχε τα περισσότερα τέρματα της διοργάνωσης. Ο 21χρόνος (19/04/1991) ποδοσφαιριστής με 205 λεπτά συμμετοχής πέτυχε έξι από τα δώδεκα τέρματα της ΕΝΑΔ.

Ο Θανέλας πέτυχε τρία γκολ στην πρεμιέρα με την Παρεκκλησιά σε διάστημα δέκα λεπτών (80-90), δύο εναντίον του Διγενή Ορόκλινης στο εντός έδρας παιχνίδι και ένα στο πρώτο παιχνίδι με τον Σπάρτακο Κιτίου.

Από δύο τέρματα πέτυχαν οι Νικόλας Χριστοφίδης και Καλαλά και από ένα γκολ οι Γιόμπο, Σωκράτους.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
Σε αυτή τη διαδρομή μόνο ο τερματοφύλακας της ομάδας Ανδρέας Θεοδώρου είχε συμμετοχή και στα 450 λεπτά. Ο 25χρόνος ποδοσφαιριστής ήταν στο ρόστερ της ομάδας που είχε αγωνιστεί ξανά σε τελικό και συγκεκριμένα τον Μάρτιο του 2011 με αντίπαλο τον Εθνικό Άσσιας.

Η τεχνική ηγεσία έδωσε χρόνο συμμετοχής σε δεκαοκτώ ποδοσφαιριστές και πάνω από 400 λεπτά συμμετοχής έχουν επίσης να επιδείξουν οι Μπογκτάνοφ και Ζαφειρίδης.

Ο λιγότερος χρόνος δόθηκε στον Στέλιο Γεωργίου που τον περασμένο Ιανουάριο παραχωρήθηκε στην Αμαθούς Αγίου Τύχωνα. Από το δυναμικό της ομάδας αποχώρησε επίσης ο Ηλιόπουλος.