Πρόκριση για ΑΕΚ και ΑΕΛ

Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2013
Ο Ντα Σίλβα (αριστερά) πέτυχε το πρώτο γκολ της ΑΕΚ ενώ ο Κωνσταντίνου και ο Τζούνιορ πέτυχαν από ένα γκολ για την ΑΕΛ.
--------------------------------------

ΑΕΚ και ΑΕΛ είναι οι δύο ομάδες που συμπλήρωσαν την τετράδα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola.

Στους σημερινούς επαναληπτικούς προημιτελικούς, προκρίθηκαν σε βάρος της ΕΝΠ και της ΑΕΠ αντίστοιχα και θα συμμετάσχουν στην κλήρωση της ημιτελικής φάσης μαζί με την Ομόνοια και τον Απόλλωνα.

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 την ΕΝΠ και η ΑΕΛ με 3-0 την ΑΕΠ.

Όπως ήδη έχει ανακοινωθεί, η κλήρωση της ημιτελικής φάσης θα γίνει στις 20 Μαρτίου. Οι ημιτελικοί θα γίνουν τις 10 και 17 Απριλίου, ενώ είναι διαθέσιμη και η 1η Μαΐου.
Ο τελικός του Κυπέλλου Coca –Cola είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 22 Μαΐου.

Η εξέλιξη των σημερινών αγώνων:

ΑΕΚ - ΕΝΠ 2-0

Με πέναλτι του Ντα Σίλβα στο 56' και με πλασέ του Πιντάδο στις καθυστερήσεις,  η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 την ΕΝΠ στο ΓΣΖ και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο "Τάσος Μάρκου", προκρίθηκε στην ημιτελική φάση.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 52' η ΕΝΠ είχε δοκάρι με το Μρντάκοβιτς και στο 56' η ΑΕΚ πέτυχε το γκολ με το Ντα Σίλβα.

Ακολούθησε το δεύτερο γκολ από τον Πιντάδο στο 90'+3' , λίγο μετά που μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με σκορ 2-0.

Στο 90' και λίγο πριν το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σταθάκης της ΕΝΠ.

ΑΕΚ: Χάιμοφ, Πόλο, Καταλά, Ντε Κλερ, Ντα Σίλβα (86' Πάλιτς), Τομάς, Μέρτακκας, Μαραγκός, Φαν Ντάικ, Μάατσι (76' Μέρσιο), Τσάντο.

ΕΝΠ: Κουντούλ, Φερνάντο (86' Σταθάκης), Μουλαζίμης (75' Άντερσον), Γούμενος (69' Ζε Βιτόρ), Μίλιαζες, Κωνσταντίνου, Φαρία, Όραβετς, Μρντάκοβιτς, Ντάεμεν, Κριβοκάπιτς.

ΑΕΛ - ΑΕΠ 3-0

Στο Τσίρειο, η ΑΕΛ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca - Cola με δεύτερη νίκη σε βάρος της ΑΕΠ.

Μετά το 4-1 του πρώτου αγώνα στο Παφιακό, η ΑΕΛ νίκησε με 3-0 στη σημερινή αναμέτρηση στο Τσίρειο και περιμένει τον επόμενο αντίπαλο της.

Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 5ο λεπτό ενώ επίσης με κεφαλιά, ο Πάολο Σέρτζιο πέτυχε το 2-0 στο 11ο λεπτό.

Ο Ντόσσα Τζούνιορ με πέναλτι, διαμόρφωσε στο 41' το τελικό 3-0.

ΑΕΛ: Χίντι, Τζούνιορ (46' Ντεντέ), Καρλίτος (46' Ελευθερίου), Θεοφίλου, Σέρτζιο, Εντμάρ, Τζιλμπέρτο, Κωνσταντίνου (64' Εμπαλό), Οχένε, Εμπό, Νικολάου.